سلامت

گیاهان خانگی که قاتل کودکان است

افزایش مسمومیت‌های اتفاقی در یک سال و نیم اخیر باعث شده که سازمان غذا و دارو بر لزوم مراقبت از کودکان در برابر برخی گیاهان آپارتمانی از جمله " دیفن باخیا و خرزهره "تاکید کند.

به گزارش در لحظه، به نقل از سازمان غذا و دارو، راضیه کشاورز گفت: برخی از گیاهان آپارتمانی که ظاهر زیبایی دارند موجب جلب‌ توجه کودکان شده و با خوردن قسمتی از آن گیاه توسط کودک باعث مسمومیت و حتی مرگ آنها می شود.

وی اظهار داشت: گیاه دیفن باخیا یکی از گیاهانی است که از تمامی قسمت‌های گیاه اعم از برگ‌، ساقه و ریشه آن شیره‌ای استخراج می‌شود که حاوی ترکیب اگزالات کلسیم است که این ترکیب موجب سوزش در پوست یا تورم در دهان، زبان و حلق شده و گاه موجب عدم تکلم و حتی خفگی می شود.

کشاورز تاکید کرد: افرادی که به‌ قصد تکثیر و قلمه‌زدن با این گیاه سروکار دارند باید از دستکش استفاده کنند، چرا که مواجه پوست با شیره این گیاه موجب ایجاد تحریکات پوستی یا آلرژی‌های گوناگون می‌شود.

به گفته وی، گیاه کالادیوم نیز گیاهی است که مسمومیت توسط آن شایع بوده و همه قسمت‌های آن حاوی مواد سمی است در صورت خورده شدن آن علائم گوارشی، سوزش و تورم در زبان و لب‌ها را ایجاد می‌کند.

تاثیر بر سلامت قلب

کشاورز در ادامه با بیان اینکه گیاه خرزهره نیز از جمله گیاهانی است که به دلیل داشتن ترکیبات گلیگوزیت‌‎ها تمامی قسمت‌های آن اعم از ریشه، ساقه، برگ و گل به شدت سمی بوده و موجب ایجاد مسمومیت شدید می‌شوند، گفت: این مسمومیت بر روی قلب تأثیر گذاشته و ممکن است موجب ایست قلبی شود.

وی افزود: استنشاق دود خرزهره نیز زمانی که سوزانده می‌شود موجب ایجاد مسمومیت در قلب می‌شود، افراد وقتی می‌خواهند گیاهی را تهیه کنند باید اطلاعات لازم را در مورد آن گیاه و نام درست آن را بدانند.

مسمومیت با این گیاهان به‌ویژه دیفن باخیا و خرزهره اگر در زمان لازم به آن رسیدگی نشود، ممکن است موجب مرگ شوند.

این کارشناس در سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه مسمومیت‌های اتفاقی نیز بیشتر شده است، افزود: این مسمومیت‌ها طی‌ سال‌های قبل از ۱۴۰۱ حدود ۴۰ درصد از مسمومیت‌ها را شامل می‌شدند؛ اما در سال ۱۴۰۱ و نیمه اول سال ۱۴۰۲ تعداد این مسمومیت‌ها روبه‌افزایش بوده است؛ چنان‌که نزدیک به ۵۰ درصد از مسمومیت‌های حال حاضر، مسمومیت‌های اتفاقی است.

مراکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم

وی اظهار داشت: با توجه‌ به روند رو به‌ افزایش مسمومیت‌های اتفاقی باید نکات استفاده از داروها، صنایع شیمیایی مانند شوینده‌های خانگی و غیره را مورد توجه قرار داد تا نحوه پیشگیری از این مسمومیت‌ها بیشتر اطلاع رسانی شود.

کشاورز ادامه داد: از سوی دیگر یک فرد مسموم یا همراه او ممکن است نحوه برخورد با این مسمومیت‌ها و اقدامات لازم را ندانند، در همین راستا یک سری از مراکز به نام مراکز اطلاع‌رسانی داروهای و سموم (DPIC) دفتر نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت در تمامی کشور فعال و در آنها داروسازها و پزشکان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی در آنها مشغول به فعالیت هستند و در زمینه‌ مشاوره‌های دارویی و نحوه مصرف منطقی دارو به افراد مشاوره می‌دهند.

وی تاکید کرد: افراد برای مشاوره‌های دارویی و نحوه مصرف داروها، پیشگیری از هر نوع تداخل دارویی و یا عوارض با مراکز DPIC تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را دریافت کنند.

کشاورز یادآور شد: این مراکز علاوه بر مشاوره‌ها دارویی همچنین در زمینه انواع مسمومیت اعم از دارویی، الکل، مواد مخدر، سموم دفع آفات کشاورزی و شوینده‌های خانگی فعال هستند که افراد با تماس به سامانه ۱۹۰ داخلی ۳ و سپس داخلی ۲ می‌توانند در زمینه پیشگیری از مسمومیت‌ها مشاوره لازم را دریافت کنند. این مراکز به‌صورت ۱۲ ساعته از ۸ صبح تا ۸ شب فعال هستند.

تماس با 190

ساعات اولیه مسمومیت، ساعات حیاتی برای نجات جان افراد محسوب می‌شوند به همین علت آموزش و راهنمایی‌هایی که لازم است تا اقدامات مؤثر را انجام دهند بسیار مهم است. اگر فردی با یک فرد مسموم مواجه شد ضمن حفظ خونسردی با ۱۹۰ تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را انجام دهند.

این کارشناس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه برای هر مسمومیتی نیاز القای استفراغ یا نوشاندن آب وجود ندارد، افزود: در مسمومیت با شوینده‌های خانگی القای استفراغ گاهی اوقات وضعیت فرد مسموم را بدتر یا وخیم‌تر می‌کند، به همین دلیل باید برای برخورد و انجام اقدامات صحیح مشاوره‌های لازم را دریافت کنند. افراد بسیار زیادی پس از دریافت این مشاوره‌ها از خطر رها شده و حتی نیازی به مراجعه بیمارستانی نداشته‌اند.

وی اظهار داشت: اگر نیاز به پیگیری و تداوم درمان باشد، همکاران ما در مراکز DPIC راهنمایی اقدامات حیاتی و اولیه را مشاوره داده و افراد پس از آن برای اخذ درمان بعدی به این مراکز مراجعه می‌کنند.

کشاورز در ادامه با اشاره به خطر مسمومیت افراد در منازل اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند و حدود ۱۰ درصد از مسمومیت‌ها هستند که در مشاغل صنعتی و کارخانه‌جات رخ می‌دهند به همین دلیل دانستن نکات اولیه پیشگیری از مسمومیت‌ها برای نجات جان افراد لازم است.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا