گردشگری

افسانه گاو طلایی یونان واقعیت دارد

این پستانداران تنومند با ظاهری عجیب و با استفاده از سم‌های شکافته شده مخصوص خود که به آنها کمک می‌کند از زمین‌های شیب دار و صخره ای عبور کنند، در مناطق آلپ و دره‌های جنگلی در آسیا پرسه می‌زنند.

به گزارش در لحظه، نام این حیوان، تاکین (Budorcas taxicolor)است و چهار زیرگونه بوتان تاکین (B. taxicolor whitei); تاکین طلایی (B. taxicolor bedfordi); میشمی تاکین (B. taxicolor taxicolor); و سیچوان تاکین (B. taxicolor tibetana) را در بر می‌گیرند. محل زندگی آن‌ها مناطق آلپ و دره‌های جنگلی در آسیا است، این مناطق تا بوتان، میانمار، شمال هند، تا مناطق مرکزی و جنوب چین و تبت امتداد دارد.

پوشش گیاهی فصلی، به ویژه برگ‌های درختان و درختچه‌ها، همچنین علف‌ها از منابع تغذیه این گونه عجیب و غریب است. در زمستان زمانی که غذای مورد علاقه‌ این حیوان در دسترسش نباشد، شاخه‌های نرم را می‌خورد.

این حیوان حیرت‌انگیز است

تاکین‌ها گاوهایی با ظاهر عجیب و غریب هستند و از خویشاوندان گاو، گوسفند، بز و سایر پستانداران سم پا محسوب می‌شوند. آنها بینی‌های گوزن مانند و پاهای کوتاه دارند که از بدن‌های بزرگ و چاقشان حمایت می‌کنند. هر دو جنس این گاوها دارای شاخ‌هایی شبیه به شاخ گاوهای وحشی هستند که از تاج سر بیرون می‌آیند و به سمت بالا خم می‌شوند.

خزهای بدبو و پشمالو آن‌ها بسته به زیرگونه از قهوه‌ای خاکستری تا قرمز یا قهوه‌ای شکلاتی متغیر است. شاید جالب‌ترین نکته این باشد که پوست تاکین طلایی، همانطور که از نامش پیداست، یک رنگ طلایی است. تاکین‌های طلایی ممکن است الهام بخش پشم طلایی اساطیر یونان بوده باشند. به عنوان مثال در یکی از این داستان‌های اساطیری آمده‌است که جیسون ماجراجو برای بازیابی پشم گوسفندی که از یک قوچ بالدار که توسط زئوس گرفته شده بود، فرستاده می‌شود تا تاج و تختی را که از پدرش غصب شده بود، بگیرد.

تاکین‌ها در محیط‌های کوهستانی در آسیا زندگی می‌کنند و در جستجوی غذا از دامنه‌ها بالا و پایین می‌روند. سم‌های شکافته شده مخصوصشان به آن‌ها کمک می‌کند تا از زمین‌های شیب‌دار و صخره‌ای عبور کنند.

منبع: خبرآنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا