سرگرمی

اگر می خواهید کتابخوان شوید، بخوانید

در هفته کتاب و کتاب‌خوانی قرار داریم؛ اگر شما هم دلتان می‌خواهد به جمع عظیم کتاب‌خوان‌ها بپیوندید، این گزارش برای شماست.

به گزارش در لحظه، فواید کتاب و کتابخوانی را نمی‌توان تنها به چند مورد سطحی محدود کرد. زیرا این فرآیند می‌تواند بر روی فعالیت‌ها و سبک زندگی انسان نیز اثرات مثبت بسیاری داشته باشد؛ به گونه‌ای که می‌توان افراد مختلفی را یافت که در حال حاضر به عنوان افراد موفق دراین راستا شناخته می‌شوند. همانگونه که می‌دانید در دنیای کنونی و گسترش روزافزون نرم افزارها و محیط مجازی فرهنگ کتابخوانی با تغییر و تحولات بسیاری مواجه شده است و شبکه‌های اجتماعی جایگزین این عمل شده اند.

شبکه‌های اجتماعی با استفاده از ترفندهای مختلف توانسته‌اند افراد بسیاری را به خود جذب کنند و باید گفت متاسفانه درحال حاضر آمار مطالعه درسطح کشور کاهش یافته است. برای بهبود این روند بایدگام های مختلفی را برداشت و در مرحله اول با فواید کتابخوانی آشنا شد. این آشنایی به شما این امکان را می‌دهد تا این فرهنگ را رواج داده دستان خود را نیز به این سبک از زندگی دعوت کنید.

به طورکلی باید گفت فواید کتاب و کتابخوانی شامل فواید فردی و فواید اجتماعی می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند و می‌توانند با اثرات مثبت و بارزی که به دنبال دارند برای یک فرد یا جامعه مفید باشند. درحال حاضر خیلی از افراد جامعه ما خواندن کتاب را تنها به مطالعه کتاب‌های مربوط به مدرسه و دانشگاه محدود کرده اند اما باید بدانید این فعالیت می‌تواند به عنوان یک تفریح در اوقات فراغت به شما کمک‌های شایانی کند.

امروز که روز کتاب و کتاب‌خوانی است، بهترین روز برای آشتی دوباره با کتاب خواندن است. در ادامه اما راهکارهایی برای این که یک کتاب‌خوان حرفه ا‌ی شوید، داریم.

راهکارهای برای کتاب‌خوان شدن

آخرین کتاب یا مجله‌ای که مطالعه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا عادت روزانه مطالعه برای خود دارید؟ اگر نتوانستید پاسخ این دو سؤال را بدهید احتمالاً تاکنون فرصت‌های زیادی را از دست داده‌اید.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که بتوانید موضوع و کتاب موردعلاقه خود را پیدا کنید. پیدا کردن کتاب مناسب مهم‌ترین گام کتاب‌خوانی است. برای اینکه کتاب مناسب خود را پیدا کنید راه‌های متعددی وجود دارد؛ برای خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها می‌توانید به تیراژ کتاب توجه کنید، قطعاً کتاب‌های با تعداد چاپ بالا، کتاب‌هایی هستند که توانسته‌اند مخاطب بیشتری را جلب کنند؛ همچنین می‌توانید به سایت‌ها و برنامه‌های کتاب‌خوانی مراجعه کنید و کتاب‌های پرفروش یا موردعلاقه مخاطبان دیگر را ببینید و خلاصه‌ای از آنها را به‌صورت رایگان بخوانید و از نظرات دیگر افراد راجع به کتاب مورد نظر خود بهره ببرید؛ همچنین در مراجعه به کتابخانه‌ها نکته‌ای که افراد آشنا با کتاب مدنظر قرار می‌دهند این است که هر چقدر کتاب کهنه‌تر شده باشد نشان‌دهنده این است که افراد بیشتری آن را مطالعه کرده‌اند و اقبال بیشتری بر آن بوده است.

امروز به‌ راحتی می‌توان با عضویت در گروه‌های کتاب‌خوانی در فضای مجازی و اپلیکیشن‌های مختص کتاب‌خوانی، می‌توان از نظرات دیگران و دوستان خود مطلع شوید و با توجه‌ به نظرات افراد کتاب مناسب خود را پیدا کنید. اگر خواندن کتاب را آغاز کردید، به‌مرورزمان علایق خود را بهتر و بیشتر پیدا می‌کنید و با تجربه‌ای که به دست می‌آورید راحت‌تر می‌توانید کتاب‌های خوب و مناسب را پیدا کنید.

سعی کنید همیشه چیزی برای خواندن همراه داشته باشید. همان‌طور که قبل از خارج‌شدن از خانه همراه‌داشتن کلید، عینک آفتابی، گوشی همراه و گواهینامه را چک می‌کنید از همراه‌داشتن کتاب نیز اطمینان حاصل کنید؛ چه یک کتاب کوچک داخل کیف یا یک کتاب دیجیتال در گوشی خود. همراه داشتن کتاب، انگیزه مطالعه را در شما تقویت می‌کند و باعث می‌شود از فرصت‌های مختلف خود در طول روز برای کتاب‌خوانی استفاده کنید. برای مثال به‌جای این که با تلفن همراه خود مشغول بازی شوید یا صفحات مجازی را برای بار چندم نگاه کنید، چند صفحه از کتاب دیجیتال روی تلفن همراه خود را بخوانید.

برای مطالعه یک مکان ثابت را در نظر بگیرید

هر کاری که می‌توانید مطالعه شما را لذت‌بخش‌تر کند، انجام دهید. توصیه می‌شود که برای مطالعه یک مکان ثابت را در خانه یا محل کار در نظر بگیرید. مکانی که در آن آرامش داشته و راحت باشید. مانند یک صندلی راحتی در گوشه‌ای از خانه که نور مناسبی دارد؛ اما سعی کنید دراز نکشید مگر قبل از خواب؛ همچنین مکانی که عوامل حواس‎پرتی از آن دور هستید؛ مانند سیستم‌های صوتی، تلویزیون و رفت‌وآمد اعضای دیگر خانواده.

البته این بدان معنی نیست که مطالعه خود را فقط به آن مکان محدود کنید. خواندن کتاب در مکان‌های مختلف هم می‌تواند جذاب باشد، مثل زمانی که در یک اتوبوس یا زمانی که در سالن انتظار هستید. این استفاده از وقت می‌تواند حس مثبت و لذت‌بخشی ایجاد کند.

برای مطالعه هدف‌گذاری کنید؛ یعنی این که در روز یا هفته چند صفحه کتاب بخوانید. برای شروع باید این هدف را کوچک کنید؛ مثلاً از چند صفحه در روز، تا با عمل‌کردن به آن انگیزه بیشتری پیدا کنید. این هدف‌گذاری به‌مرورزمان باعث ایجاد عادت مطالعه می‌شود؛ همچنین بسیاری از افراد از روش‌هایی مانند اختصاص‌دادن ساعات مشخصی از روز برای مطالعه یا روزهایی مشخص در هفته برای رفتن به کتابخانه استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های دیگری که می‌تواند انگیزه بیشتری برای مطالعه ایجاد کند، در نظر گرفتن یک هدف طلایی است؛ مثلاً تصمیم بگیرید در یک سال، 50 کتاب را مطالعه کنید و با توجه‌ به این هدف‌گذاری بزرگ هر روز متناسب با آن به مطالعه بپردازید.

نگران سرعت مطالعه خود نباشید

از رهاکردن و کنارگذاشتن کتابی که شما را به خود جلب نکرده، هراس نداشته باشید. این طبیعی است که حتی با خواندن نیمی از یک کتاب به آن علاقه‌مند نشوید. شاید در فرصت‌های بعدی تمایلی برای مطالعه آن کتاب ایجاد شود. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که کتابی نتواند شما را صددرصد به خود جذب کند اگر کتاب را نخوانده رها کنید ممکن است احساس بدی به شما دست دهد و باعث دلسردی از مطالعه شود و در تثبیت روند مطالعه اثرات منفی خود را نشان دهد، بنابراین خود را سرزنش نکنید و خواندن کتاب‌های دیگر را آغاز کنید.

همیشه فهرستی از کتاب‌هایی را که دوست دارید، داشته باشید. تا با تمام‌شدن کتابی که خوانده‌اید دچار سردرگمی نشوید و در عادت مطالعه شما وقفه‌ای پیش نیاید. یادداشت‌کردن عناوین کتاب‌هایی که برای مطالعه انتخابشان کرده‌اید بسیار کمک‌کننده است؛ همچنین تهیه فهرستی از کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اید نیز بسیار کمک‌کننده است. نگران سرعت مطالعه خود نباشید هر چند راه‌حل‌هایی برای مهارت تندخوانی پیشنهاد می‌شود با این وجود، این مهارت به‌مرورزمان و تجربه بیشتر خودبه‌خود به دست می‌آید. از خواندن لذت ببرید و به کمیت آن توجه نکنید. تنها مقیدشدن به تعداد صفحات خوانده شده مفید نخواهد بود. باید کیفیت مطالعه خود را از جنبه‌های دیگر نیز مورد بررسی قرار دهید.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا