اخبار اقتصادی

کاهش سرانه مصرف گوشت از 12 کیلو به 5 کیلو

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره نیاز به واردات گوشت گفت: درخواست ما از دولت این است که با توجه به سردی هوا و مشکلات در گوشت، واردات بیشتر شود.

به گزارش در لحظه، افزایش قیمت گوشت طی یکسال اخیر باعث فشار اقتصادی و معیشتی به طبقات متوسط و فرودست شده است. اما مشخص نیست به یکباره چه اتفاقی در کشور افتاد. چه قیمت گوشت به شدت افزایش یافت. برخی معقتدند کمبود دام و گرانی نهاده باعث این مشکل است. که باید با واردات گوشت آن را جبران کرد.

علی اصغر ملکی درباره گرانی گوشت به علت کمبود دام گفت: این گزاره کاملا درست است. علت کمبود دام هم کمبود نهاده و خشکسالی است. بیشتر دام های مولد راهی کشتارگاه شده. و نهاده نیز گران شده که دامدار نتوانسته دام را نگه دارد. دام های مولد ما ذبح شده اند. و دامی نداریم که زاد و ولد کند تا دام زیاد شود. الان تنها کاری که وزارت جهاد باید انجام دهد. و در حال انجام است، واردات گوشت است تا تنش بازار را بگیرند اما کافی نیست.

گرانی و کمبود امکانات

وی در ادامه درباره میزان استاندارد مصرف گوشت و مصرف فعلی بیان کرد: مصرف سرانه ما باید سالانه 12 کیلو باشد. اما با توجه به شرایطی که الان وجود دارد. در ایران به خاطر گرانی و کمبود امکانات 8.5 کیلو قشر مرفه و قشر ضعیف هم نزدیک 5 کیلو است. اگر گوشت های وارداتی وارد بازار نمی شد. یقینا مشکل خاص داشتیم. الان مقداری با تلاش دولت وضعیت بهتر شده است. اما متاسفانه این مقدار کم است و دام داخلی خودمان هم کفاف نمی دهد. و مقداری هم قاچاق می شود.

او افزود: برای افزایش دام باید دام مولد اضافه شود. دامدار هم تشویق شود تا نهاده را تامین کند. این اتفاق به امسال نمی رسد. و این پیش بینی باید شود. تا سال بعد دام مولد ماده وارد کشتارگاه نشود. و زاد و ولد را زیاد کنند تا سر جای اول برگردیم.

ملکی درباره نیاز به واردات گوشت گفت: درخواست ما از دولت این است. که با توجه به سردی هوا و مشکلات در گوشت، واردات بیشتر شود. با توجه به اینکه ژانویه نزدیک است. تعطیلی در خارج از کشور هم در پیش داریم. که مصرف آن طرف را هم بیشتر می کند. و ما باید زودتر واردات گوشت را افزایش دهیم. تا دپو ما بیشتر شود تا با کسری مواجه نشویم.

انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا