اخبار سیاسی

چین و آمریکا از مسیر دوستی، دشمن شدند

سخنگوی وزارت خارجه چین سخنان رئیس‌جمهور آمریکا که برای بار دوم همتای چینی را «دیکتاتور» خواند، کاملاً اشتباه و غیرمسئولانه توصیف کرد.

به گزارش در لحظه، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا را که برای بار دوم، همتای چینی را آن هم اندکی بعد از دیدار رو در روی سران دو کشور «دیکتاتور» خواند، کاملاً نامناسب و نامربوط خواند.

بایدن دیروز بعد از دیدار چهار ساعته با شی در کالیفرنیا، در پاسخ به سوال خبرنگاران، گفت هنوز معتقد است رئیس‌جمهور چین دیکتاتور است. بایدن به خبرنگار کاخ سفیدِ «سی‌ان‌ان» گفت: خُب ببینید او دیکتاتور است به این معنا که مردی است که کشوری کمونیستی بر اساس شکلی از حکومت که کاملاً با ما متفاوت است را اداره می‌کند. به هرحال ما (در گفت‌وگوها) پیشرفت کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش گفت: این اظهارنظر بسیار اشتباه و غیرمسئولانه بود. چین قاطعانه با دستکاری‌های سیاسی مخالف است. همیشه افرادی با افکار بد وجود خواهند داشت که ممکن است تلاش کنند روابط چین و آمریکا را به سوی تضعیف ببرند، اما چنین تلاش‌هایی موفق نخواهد شد.

جو بایدن اواخر خرداد امسال هم در یک سخنرانی شی جین پینگ را دیکتاتور توصیف کرده بود. مائو نینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش گفته بود: «اظهارات طرف آمریکایی بسیار مضحک و غیرمسئولانه است. به شدت حقایق اساسی، پروتکل دیپلماتیک و شأن سیاسی چین را نقض می‌کند». او در ادامه سخنان جو بایدن را تحریک سیاسی آشکار خواند.

دیدار دیروز بایدن و شی، اولین نشست رو در رو دو رئیس‌جمهور از نوامبر ۲۰۲۲ در بالی اندونزی بود. در بخش عمومی دیدار هر دو طرف بر بهبود همکاری دوجانبه تاکید کردند.

فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا