سلامت عمومی

چه زمانی بدنمان را وزن کنیم؟

بهترین زمان برای وزن کردن، اول صبح بعد از رفتن به سرویس بهداشتی و قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی است.

به گزارش در لحظه، به این دلیل که بدن در طول شب، زمان کافی برای هضم تمام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که از روز قبل مصرف کرده‌اید را داشته است.

وزن شما نشان‌دهنده تغییرات چربی بدن است. هم‌چنین عدد روی ترازو در برخی موارد بیانگر تغییرات در عضلات و میزان احتباس آب در بدن است. به عنوان مثال، اگر شروع به ورزش کنید و آن را ادامه دهید، روزهای نخست خواهید دید که عدد وزن شما روی ترازو ممکن است بیشتر شود، زیرا در حال عضله‌سازی هستید و این یک تغییر مثبت است. مقدار نمک یا کربوهیدراتی و حتی داروهایی که در طول روز مصرف می‌کنید هم ممکن است وزن روزانه شمارا دچار تغییر کند.

بسیاری از افراد در تعطیلات آخر هفته، نسبت به روزهای دیگر، روال زندگی متفاوتی دارند؛ ممکن است خارج از منزل، در مهمانی یا رستوران، غذاهای سنگین‌تر و بیشتری بخورند و در مقایسه با دیگر ایام هفته زیاده‌روی کنند. برخی معتقدند روز سه‌شنبه مناسب‌ترین زمان برای وزن کردن خود است؛ زیرا وسط هفته بهترین موقعیت است تا ببینید از اواخر هفته گذشته تا اواسط هفته جاری با خود چه کرده‌اید و بر اساس آن برنامه ورزش و تغذیه خود را تنظیم کنید.

اگر یک‌شبه احساس کردید دچار اضافه‌وزن شده‌اید، نگران نباشید؛ این افزایش وزن ناگهانی ممکن است ناشی از نفخ یا احتباس آب باشد که مربوط به خوردن غذاهای پر سدیم، بی‌تحرکی طولانی، تغییرات هورمونی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) [در خانم‌ها] است. ابتلا به یبوست نیز می‌تواند در افزایش وزن ناگهانی نقش داشته باشد.

صبح ها لاغرتریم؟

وقتی اول صبح خود را در آینه نگاه می‌کنید، شکمی را می‌بینید که صاف‌تر از هر زمان دیگری در طول روز است. دلیل این اتفاق این است که در طول خواب شبانه انگار روزه بوده‌اید و طی این چند ساعت تمام مواد غذایی هضم شده‌اند و هیچ دلیلی برای نفخ یا باد کردن شکم وجود ندارد.

هم‌چنین بدن در طول شب، بحتی اگر ادرار و تعریقی هم وجود نداشته باشد، آب زیادی را از دست می‌دهد. این عوامل در ایجاد ظاهر لاغرتر و کاهش وزن در ابتدای روز تأثیر دارند.

این آب از طریق پوست، تنفس و عملکردهایی مانند پمپاژ خون و اکسیژن‌رسانی به اندام‌های داخلی از دست می‌رود. در واقع ۸۰ درصد کاهش وزن صبحگاهی به همین دلیل است.

وزن کردن اصولی

اگر عادت دارید روزانه خود را وزن کنید، ترجیحاً این کار را در ساعت معینی انجام دهید، از یک ترازوی ثابت استفاده کنید و آن را تغییر ندهید. رعایت نکات زیر هم به محاسبه دقیق وزن کمک می‌کند:

اول صبح خودتان را وزن کنید.

زمانی که پا روی ترازو می‌گذارید، لباس کمتر و سبک‌تری به تن داشته باشید.

ترازو را روی یک سطح صاف و سخت قرار دهید؛ لزرش، کج شدن ترازو یا قرار دادن آن روی فرش ممکن است منجر به خطا در محاسبه وزن شود.

وزن خود را با صاف ایستادن روی ترازو در حالی که هر دو پا کمی از هم فاصله دارند، به طور مساوی تقسیم کنید.

برای بالا بردن دقت در محاسبه وزن واقعی، با پای برهنه روی ترازو بروید.

خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا