اخبار علم و فناوری

بررسی سیاره فرا خورشیدی هم اندازه زمین

تلسکوپ هابل در حال بررسی سیاره فراخورشیدی مجاور متوجه می‌شود که اندازه آن به اندازه زمین است.

به گزارش در لحظه، تلسکوپ فضایی هابل قطر نزدیکترین سیاره فراخورشیدی در حال گذر به ما را اندازه گیری کرده و کشف کرده است. این سیاره سنگی از نظر اندازه بسیار شبیه به زمین است. با این حال، متأسفانه، سطح جهان به اندازه‌ای داغ است که نمی‌تواند آب مایع یا حیاتی را که ما می‌شناسیم پشتیبانی کند.

این سیاره که با نام LTT ۱۴۴۵ Ac شناخته می‌شود. برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ توسط ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی گذر ناسا (TESS) کشف شد. LTT ۱۴۴۵ Ac به دور یک ستاره کوتوله M خنک می‌چرخد که فقط یک چهارم جرم خورشید ماست.

خود ستاره در منظومه سه گانه‌ای از کوتوله‌های M که در فاصله ۲۲.۵ سال نوری از ما در جهت صورت فلکی اریدانوس، رودخانه قرار دارد. یافت می‌شود. LTT ۱۴۴۵ Ac توسط دو سیاره دیگر در سه گانه، LTT ۱۴۴۵ Ab و LTT ۱۴۴۵ Ad همراهی می‌شودکه هر دو دورتر می‌گردند.

اگرچه سیارات فراخورشیدی متعددی وجود دارند که به ما نزدیک‌تر هستند. LTT ۱۴۴۵ Ac نزدیک‌ترین سیاره‌ای است که در واقع از مقابل ستاره خود عبور می‌کند یا از مقابل آن حرکت می‌کند.

یک ناهماهنگی جزئی می‌تواند گذر سیاره را دیده نشده تلقی کند

TESS با اندازه گیری این افت در نور LTT ۱۴۴۵ Ac را کشف کرد، اما مشکلی وجود داشت. دانشمندان وقتی می‌توانند یک گذر را مشاهده کنند بسیار خوش شانس هستند. زیرا این رویداد‌ها فقط در مواردی قابل توجه است که خط دید ما به خوبی با صفحه مداری سیاره به دور ستاره اش هماهنگ باشد. حتی یک ناهماهنگی جزئی می‌تواند گذر سیاره را دیده نشده تلقی کند.

در مورد LTT ۱۴۴۵ Ac ماهواره TESS قادر به تشخیص این نبود که آیا این هم ترازی به این معنی است که کل سیاره در حال عبور از ستاره خود است. یا اینکه فقط یک “گذر” است. یک گذر به این معنی است که این سیاره صرفاً به نظر می‌رسد. لبه ستاره را قطع می‌کند و تنها یک گذر جزئی را نشان می‌دهد.

تلسکوپ فضایی هابل توانست تأیید کند که تمام سیاره واقعاً از ستاره عبور می‌کند. قطر این سیاره حدود ۱.۰۷ برابر بزرگتر از زمین است.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا