سرگرمی

نوزاد 7 کیلویی در مشهد متولد شد

متخصص زنان و زایمان بیمارستان رضوی گفت: نوزادی با وزن حدود ۷ کیلوگرم از مادری ۳۷ ساله در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد متولد شد.

به گزارش در لحظه، نگار رمضان‌پور اظهار داشت: مادری در بارداری پنجم خود، با سابقه دیابت بارداری کنترل نشده. و وزن حدود ۱۰۰ کیلوگرم که زمان زایمانش فرا رسیده بود. در ساعت ۲ بامداد در اوایل آذرماه به بخش زایمان بیمارستان رضوی منتقل شد.

وی ادامه داد: با توجه به وزن بالا و بزرگی شکم مادر، او تحت عمل سزارین قرار گرفت. و عمل با وجود سختی‌هایی که داشت. با موفقیت انجام و شرایط جسمی مادر نیز بلافاصله کنترل شد. پس از تولد، وزن نوزاد ۶ کیلو و ۹۰۰ گرم نشان داده شد.

رمضان‌پور افزود: به گفته این مادر، سایر فرزندانش با وزن متعادل و انجام زایمان طبیعی متولد شده بودند. و فقط وزن چهارمین فرزندش ۴ کیلوگرم بود، همچنین در آخرین سونوگرافی پیش از زایمان مادر، وزن جنین پنجم حدود ۴ کیلو تخمین زده شده بود. و مادر سیر طبیعی زایمانش را طی کرده بود.

ماکروزومی جنین

متخصص زنان و زایمان بیمارستان رضوی گفت: در حال حاضر مادر با حال عمومی مناسب از بیمارستان رضوی ترخیص شده است. و نوزاد نیز در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان تحت نظر قرار دارد. و وضعیت عمومی او پایدار است.

وی با اشاره به اصطلاح «ماکروزومی جنین» گفت: از این اصطلاح علمی برای توصیف نوزادانی که با جثه بزرگ و وزن بالای ۴ کیلوگرم متولد می‌شوند، استفاده می‌شود. اگر مادر مبتلا به دیابت باشد. و جنین هم وزن ۴ کیلوگرم داشته باشد. یا جنین وزن بالای ۴ و نیم کیلوگرم داشته باشد، مادر باید تحت عمل سزارین قرار گیرد.

رمضان‌پور با اشاره به این‌که تولد نوزادان ماکروزوم در ایران بسیار منحصربه‌فرد و نادر است. گفت: این مادر نیمه شب در حال زایمان به اتاق عمل بیمارستان رضوی منتقل شد. و اگر سرعت عمل بالای تیم پزشکی بیمارستان از جمله تیم زنان و زایمان و بیهوشی در انجام اقدامات سریع درمانی و عمل سزارین نبود. ممکن بود هم مادر و هم نوزاد را به دلیل جثه بزرگ نوزاد در زمان زایمان طبیعی، از دست بدهیم.

رکورد سنگین وزن‌ترین نوزاد دنیا متعلق به یک نوزاد برزیلی با وزن حدود ۸ کیلوگرم است. که لقب چاق‌ترین نوزاد به دنیا آمده برزیل را در اختیار داشته و در سال ۲۰۰۵ به دنیا آمده است.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا