اخبار روز

تمدید ۱۰ روزه برای ثبت نام دانش‌آموزان اتباع خارجی

سازمان ملی مهاجرت اعلام کرد: مهلت ثبت نام دانش آموزان اتباع و مهاجرین خارجی در سامانه «سهما» سازمان ملی مهاجرت به مدت ۱۰ روز تمدید شد.

به گزارش در لحظه، از سازمان ملی مهاجرت، با توجه به درخواست دانش آموزان اتباع و مهاجرین خارجی دارای اسناد اقامتی و والدین آنها مبنی بر باز شدن سامانه سهما برای ثبت درخواست دانش آموزانی که در فرصت های قبلی موفق به ثبت نام نشده اند، این سامانه از ۲۲ تا ۳۰ آبان ماه جاری باز است و دانش آموزان دارای اسناد اقامتی معتبر می توانند با مراجعه به این سامانه قسمت دانش اموزی اقدام به ثبت درخواست کنند.

در این گزارش تاکید شده است؛ مدیران ادارات اتباع خارجی استان ها و مدیران مدارس به آن دسته از افرادی که موفق به ثبت نام در سامانه سهما نشده‌اند اطلاع رسانی کنند تا در این فرصت ایجاد شده نسبت به ثبت درخواست است اقدام کنند.

بر اساس این گزارش ثبت نام در سامانه سهما به نشانی www.irmigrtionorg.ir به صورت غیر حضوری است و نیاز به مراجعه حضوری نیست.

رییس سازمان ملی مهاجرت ۱۷ مهر ماه امسال با اعلام اینکه اطلاعات هویتی همه اتباع مُجازی که به عنوان دانش‌آموز وارد سیستم آموزشی کشور می‌شوند، ثبت شده است، گفته بود: اتباع باقیمانده مربوط به افرادی است که غیرقانونی وارد کشور شده‌اند.

عبدالله مبینی با بیان اینکه با راه اندازی سامانه سهما، این امر برای سال تحصیلی جدید تحت کنترل درآمد، افزود: در گذشته حدود ۷۰ درصد دانش آموزان اتباع شامل افرادی می شد که مجوزهای لازم را برخوردار بودند اما ۳۰ درصد ثبت نام ها سلیقه ای بود و در زمان تحصیل مشخص می شد که دانش آموز جزو اتباع غیرمجاز بوده است.

مبینی توضیح داد: این شرایط سبب می شد که تحصیل دانش آموزان دچار مشکل شود زیرا حضور وی و خانواده اش در ایران غیرقانونی بود اما نمی شد او را از تحصیل بازداشت.

رییس سازمان ملی مهاجرت با بیان اینکه اتباع غیرمجاز فاقد اوراق هویتی هستند و نمی توان ارتباطات فامیلی آنها را صحت سنجی کرد، گفت: چنین مواردی سبب شد تا وزارت کشور ساماندهی دانش آموزان اتباع را با بهره گیری از ثبت الکترونیک مدارک هویتی و تشخیص اطلاعات آنان در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه در سامانه سهما همه اطلاعات دانش آموز تجمیع شده و در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می گیرد تا روند قانونی ثبت نام صورت گیرد، گفت: در این میان عده ای از دانش آموزان اتباع باقی می مانند که مربوط به افرادی است که غیر قانونی وارد کشور شده اند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا