اخبار علم و فناوری

کشف مگس زنده در بدن یک انسان

پزشکان در اعماق روده مردی در ایالت میزوری آمریکا، مگس زنده‌ای را درحال وزوزکردن پیدا کردند. این بیمار 63 ساله برای غربالگری معمول سرطان روده بزرگ به بیمارستان مراجعه کرده بود و دوربینی که در حین کولونوسکوپی داخل روده او قرار داده شد، این مگس را به تصویر کشید!

به گزارش در لحظه، براساس گزارش دیلی‌میل، پزشکان هنوز به‌طور دقیق نمی‌دانند که مگس چگونه به روده این بیمار راه پیدا کرده است، اما این اتفاق می‌تواند به کاهوی آلوده‌ای که روز قبل خورده است، مربوط باشد. بیمار پس از این کشف عجیب مورد پرسش قرار گرفت اما خود او نیز نمی‌داند که حشره چگونه وارد بدنش شده و هیچ علامتی احساس نکرده است.

او به پزشکان گفت که یک روز قبل از انجام کولونوسکوپی، همان‌طور که برای پاکسازی مجرای روده نیاز است، مایعات شفاف مصرف کرده است. بااین‌حال، او در عصر قبل از روزه 24 ساعته خود، پیتزا و کاهو خورده است، اما به یاد نمی‌آورد که مگسی در غذایش وجود داشته باشد.

در برخی موارد خاص، مگس‌ها در میوه‌ها و سبزیجات تخم‌گذاری می‌کنند و البته پس از جان سالم به‌در بردن تخم‌ها از اسید معده، مگس‌های جدید در روده از تخم‌ها بیرون می‌آیند. بااین‌حال، پزشکان در مطالعه خود که توسط مجله آمریکایی گوارش منتشر شده است، از این مورد به‌عنوان یک یافته بسیار نادر در کولونوسکوپی یاد کرده‌اند.

مگس‌ها و لارو آن‌ها می‌توانند روده انسان را در شرایطی که از نظر پزشکی «میازیس روده» نامیده می‌شود، آلوده کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرد غذای حاوی تخم مگس مصرف کند. در موارد نادر، این تخم‌ها از اسید موجود در معده جان سالم به‌در می‌برند و سپس حشره در روده به یک مگس بالغ تبدیل می‌شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که برخی از بیماران هیچ علامتی را گزارش نمی‌کنند، اما برخی دیگر به درد شکمی، استفراغ و اسهال دچار می‌شوند.

دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا