اخبار اقتصادی

بایدن منابع ارزی ایران را آزاد می کند؟

با وجود مخالفت‌ها در کنگره، دولت بایدن تصمیم گرفته که معافیت‌های تحریمی ایران را تمدید کرده و اجازه آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور در عراق را بدهد.

به گزارش در لحظه، یک رسانه آمریکایی مدعی شده، ممکن است دولت بایدن در روز سه‌شنبه معافیت‌هایی را تصویب کند که به ایران اجازه می‌دهد به حداقل ۱۰ میلیارد دلار از منابع مالی مسدودشده‌اش در عراق دسترسی داشته باشد. این تصمیم یک ماه پس از حمله گروه حماس به اسرائیل اتخاذ می‌شود.

به نوشته واشنگتن فری بیکن، این معافیت موجب تمدید معافیت چند میلیارد دلاری تحریم‌ها می‌شود که اولین‌بار در ماه ژوئن صادر شد و فردا منقضی می‌شود. این معافیت به عراق اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های برقی مسدود‌شده‌اش به ایران را به حساب‌های بانکی متعلق به تهران در اروپا و عمان منتقل کند.

در حالی که ادعا شده دولت بایدن پرداخت ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده به ایران در ازای آزادی ۵ زندانی دوتابعیتی در این کشور را پس از فشار کنگره متوقف کرده، معافیت تحریم‌های تهران در عراق، اروپا و عمان نشان می‌دهد که ایالات متحده همچنان در تلاش است تا کانال‌های خود را با تهران حفظ کند.

استفاده برای مصارف غیر تحریمی

دولت ترامپ ابتدا به عراق اجازه داده بود که برق و گاز از ایران وارد کند، اما تنها به شرطی که پرداخت‌ها در یک حساب امانی در بغداد نگهداری شود. دولت بایدن به صدور این معافیت ادامه داد و سپس در ماه ژوئن آن را گسترش داد تا عراق بتواند بیش از ۱۰ میلیارد دلار را به خارج از کشور منتقل کند که تهران را قادر می‌سازد از این پول برای خریدهای بشردوستانه استفاده کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در اواخر اکتبر، رئیس بانک مرکزی ایران در مورد تسریع دسترسی ایران به این وجوه با همتای عمانی خود گفتگو کرده است.

دولت بایدن ادعا می‌کند که مانند ۶ میلیارد دلاری که در قطر نگهداری می‌شود، ایران تنها می‌تواند از ۱۰ میلیارد دلار خود برای مصارف غیرتحریمی استفاده کند.

اکوایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا