اخبار اجتماعی

ترفند دریافت تضمینی معاینه فنی

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با انتقاد از اقدام برخی از رانندگان برای استفاده از قطعات اجاره‌ای برای اخذ معاینه فنی خودروهایشان، گفت: این کار به منزله دور زدن قانون نیست؛ بلکه بازی کردن با جان خود و سرنشینان و سایر شهروندان و همچنین خسارت مالی است.

به گزارش در لحظه، شادی مالکی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد اقدام برخی از رانندگان برای قطعات اجاره‌ای جهت اخذ معاینه فنی، گفت: یکی از قطعات و تجهیزاتی که روی خودرو در کاهش آلاینده ها بسیار تاثیرگذار است کاتالیست است. وضعیت قرارگیری کاتالیست در خودرو به جهت نوع طراحی به گونه‌ای است که علی رغم این که کاتالیست ها دارای شماره سریالی هستند، اما امکان پایش این شماره سریال در زمان انجام آزمون‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما حتی با شرکت های بزرگ سازنده کاتالیست، صحبت ها و مذاکراتی داشتیم و در این جلسات هم نتوانستیم به نتیجه قطعی برسیم تا راهکاری باشد که امکان رصد کردن کاتالیست در زمان معاینه فنی وجود داشته باشد، افزود: یکی از راهکارها می‌تواند این باشد که شماره سریال کاتالیست مثل شماره سریال شاسی در کارت خودرو و سند ماشین قید شود و خود این موجب می شود تخلفی در این حوزه صورت نگیرد.

مالکی با تأکید بر اینکه متأسفانه گاهی شاهدیم که کاتالیست اجاره ای یا حتی یک گام فراتر لاستیک اجاره ای و مواردی از این دست رخ می دهد، ادامه داد: اینکه لاستیک اجاره‌ای بگیریم و معاینه فنی را دریافت کنیم و با لاستیک صاف و نامناسب وارد سفرهای برون شهری شویم و شاهد یک حادثه تلخ و ناگوار باشیم، اصلا خوب نیست. بنابراین بخشی هم باید دغدغه خود شهروندان باشد و به هیچ عنوان از چنین چیزهایی استفاده نکنند. این کار به منزله دور زدن قانون نیست؛ بلکه بازی کردن با جان خود و سرنشینان و سایر شهروندان و همچنین خسارت مالی است.

کاتالیست هایی که کیفیت خیلی مناسب و استانداردی ندارند

وی ادامه داد: بعضی از قطعات و تجهیزات خودرو به سلامت فرد و خانواده برمی گردد و امکان پایششان در مراکز معاینه فنی نیست و ممکن است شهروندی چند خودرو داشته باشد و لاستیک آنها را جا به جا کند و نیازی به لاستیک اجاره ای نباشد؛ لذا بخشی از قطعات خودرو برای ما قابل کنترل نیست.

مالکی تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که شاهدش هستیم کاتالیست هایی است که کیفیت خیلی مناسب و استانداردی ندارند ولی در موتورسیکلت ها استفاده می شوند به جهت این که قیمت این کاتالیست ها نسبت به کاتالیست استاندارد پایین تر است و حتما باید به این بخش در زمان ساخت موتورسیکلت ارگان هایی که در این زمینه ذی صلاح هستند ورود کنند و این کاتالیست ها مورد پایش قرار بگیرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا