سلامت

متفورمین پر مصرف ترین داروی بیماران دیابتی را بشناسید

بر اساس اعلام سازمان بیمه سلامت، داروی متفورمین پر مصرف ترین داروی ثبت شده در سامانه نسخه الکترونیکی این بیمه است.

به گزارش در لحظه، بیماران دیابت و قند خون بالا، باید از قرص‌های مختلف برای کاهش و کنترل سطح قند خون در بدنشان استفاده کنند. یکی از این قرص‌ها متفورمین است که می‌تواند به تنظیم قند خون در بدن کمک کند.

متفورمین نام دارویی است که برای تنظیم قند خون در بیماران دیابتی (دیابت نوع 2) تجویز می‌شود. ممکن است متفورمین را با نام‌های دیگری مانند متفورمکس یا گلوکوفاژ و در دوزهای مختلف 500 و 1000 دیده باشید. اما در هر صورت، این قرص و محلول دارویی، برای بیماران دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. متفورمین نمی‌تواند قند خون را درمان کند. تنها اثر متفورمین در تنظیم و کنترل قند خون است. برای آزمایش میزان اثربخشی قرص متفورمین، می‌توانید میزان قند خونتان را قبل و بعد خوردن قرص با دستگاه تست قند خون، اندازه گیری کنید. زمان مصرف قرص متفورمین هنگام یا بعد از وعده‌های غذایی است و بیمار باید با معده نیمه پُر یا پُر آن را مصرف کند.

مصرف قرص متفورمین خارجی و ایرانی، برای تمامی افراد توصیه نمی‌شود. شما نباید این قرص را بدون تجویز پزشک و به شکل سرخود استفاده کنید. اگر یک یا چند وعده غذایی شیرین و پُرشکر داشتید، نباید به فکر خوردن قرص متفورمین بیفتید. متفورمین برای کاهش لحظه‌ای و یکباره قند مناسب نیست. همچنین فروش بدون نسخه متفورمین هم ممنوع است و نباید از طرف داروخانه‌ها انجام شود.

موارد مصرف قرص متفورمین تنها برای قند خون بالا است اما می‌تواند برای بیماری‌های مختلفی باشد. این قرص بر اساس اعلام وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت پر مصرف ترین داروی بیماران دیابتی است.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا