اخبار اقتصادی

قیمت گوجه فرنگی بزودی در بازار به تعادل می رسد

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار گفت: کاهش عرضه گوجه‌فرنگی در بازار به دلیل شروع فصل سرما، بارندگی‌ و تاخیر در برداشت محصول و حمل و نقل بوده که البته قیمت‌ها به‌زودی متعادل می‌شود.

به گزارش در لحظه، مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تولید گوجه‌فرنگی طبق روال انجام می‌شود و کمبودی در این زمینه نداریم، گفت: کاهش عرضه به دلیل بارندگی‌ها بوده و قیمت‌ها به‌زودی متعادل می‌شود.

حسین اصغری درباره افزایش قیمت گوجه‌فرنگی، افزود: کاهش عرضه گوجه‌فرنگی در بازار به دلیل شروع فصل سرما و افزایش بارندگی‌ها و تاخیر در برداشت محصول و همچنین مشکلات در سیستم حمل و نقل است؛ در عین حال در زمان بارندگی‌ها امکان برداشت محصول وجود ندارد.

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: با توجه به سطح زیرکشت محصول، تولید گوجه‌فرنگی به میزان کافی است و نسبت به سال گذشته کاهشی نداشته است و تقریباً به میزان سال گذشته تولید داریم.

وی با بیان اینکه محصول گوجه‌فرنگی قابلیت انبارداری ندارد و باید به شکل تازه خوری مصرف شود، تصریح کرد: گوجه‌فرنگی از محصولاتی است که به دلیل تازه خوری در مدت زمان کوتاهی پس از برداشت باید به بازار عرضه شود بنابراین هرگونه کمبود در بازار به دلیل شرایط آب و هوایی است.

تولیدکننده گوجه‌فرنگی در فصول پاییز و زمستان

اصغری گفت: با توجه به شرایط اقلیمی مناطق جنوبی کشور از جمله خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب کرمان تولیدکننده گوجه‌فرنگی در فصول پاییز و زمستان هستند. طبق آمارها محصول گوجه‌فرنگی در سال 1402 – 1401 حدود 5 میلیون و 434 هزار تن در سطح 112 هزار و 324 هکتار تولید شد که در مقایسه با سال زراعی قبل (1401 – 1400) یکسان است.

مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: برنامه ابلاغی تولید پاییزه گوجه‌فرنگی در سال زراعی 1402 – 1403 حدود 215 هزار و 720 تن در سطح 4 هزار و 800 هکتار و تولید زمستانه آن یک میلیون و 173 هزار و 790 تن در سطح 23 هزار و 100 هکتار است.

اصغری با بیان اینکه وضعیت تولید نشان می‌دهد که کمبودی در زمینه تولید نداریم افزود: با افزایش عرضه محصول از استان‌های جنوبی کشور به طور حتم قیمت این محصول در تهران و سایر استان‌های کشور تنظیم می‌شود و نرخ‌ها به تعادل می‌رسد. طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران کل میزان صادرات سال 1401 حدود 4 هزار و 73 تن باز ارزآوری 1163 میلیون دلار و میزان صادرات هفت ماهه سال 1402 حدود 2 هزار و 381 تن با ارزآوری 763 میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش طی هفته‌های اخیر، هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی با قیمت بین 35 تا 40 هزار تومان در بازار به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد، درحالی که پیش از این نرخ هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی بین 10 تا 18 هزار تومان بوده است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا