نفت و پتروشیمی

قیمت نفت سال آینده میلادی افزایش می‌یابد؟

مؤسسه رتبه‌بندی فیچ هشدار داد که افزایش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باعث اختلال در عرضه بین‌المللی نفت و متعاقباً ضربه به رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ می‌شود.

به گزارش در لحظه، به نقل از راشاتودی، مؤسسه رتبه‌بندی فیچ هشدار داد که افزایش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باعث اختلال در عرضه بین‌المللی نفت و متعاقباً ضربه به رشد اقتصاد جهان در سال 2024 می‌شود.

در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، این مؤسسه سناریوی احتمالی با قیمت های بالاتر از حد انتظار نفت را تشریح کرد که در آن انتظار می رود طی سال آینده میلادی رشد تولید ناخالص داخلی جهان به میزان 0.4 درصد کاهش یابد.

پیش بینی قبلی فیچ حاکی از آن بود که قیمت نفت در سال 2024 به طور متوسط 75 دلار در هر بشکه و در سال 2025، 70 دلار خواهد بود.

با این حال، جنگ در خاورمیانه همه این پیش‌بینی‌ها را تغییر داده است.

در این گزارش آمده است: در سناریوی ما این گونه پیش بینی شده است که به دلیل محدودیت‌های عرضه، متوسط قیمت نفت در سال 2024، 120 دلار در هر بشکه و در سال 2025، 100 دلار در هر بشکه خواهد بود.

فیچ با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در ایالات متحده، منطقه یورو و ژاپن 0.5 درصد کاهش خواهد یافت، نوشت: قیمت‌های بالاتر نفت، رشد تولید ناخالص داخلی را در تقریباً همه کشورهای فیچ 20 (اقتصادی‌هایی که توسط فیچ پیش‌بینی شده است) کاهش می‌دهد، اگرچه این تأثیر تا حد زیادی در سال 2025 از بین خواهد رفت.

این گزارش همچنین پیش بینی می‌کند که بیشترین تأثیرات در میان کشورهای اصلی بازارهای نوظهور در آفریقای جنوبی و ترکیه رخ خواهد داد.

در گزارش این مؤسسه آمده است: روسیه و تا حد بسیار کمتری برزیل، به دلیل نقش مهم تولید نفت در اقتصاد این کشورها، تأثیر مثبتی از این موضوع خواهند دید.

به گفته این آژانس رتبه‌بندی، قیمت‌های بالاتر نفت منجر به نرخ‌های تورم بالاتر از حد انتظار در سال 2024 و به دنبال آن اصلاحات در سال 2025 خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا