اخبار اقتصادی

اختلاف قیمت عجیب میادین میوه تره بار با خرده فروشی ها

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با اشاره به اختلاف قیمت ۵۰ تا ۳۰۰ درصدی محصولات ارائه شده در میادین میوه و تره بار با سطح شهر تهران، گفت: زمانی که فاصله قیمت مراکز ما با بخش خصوصی کاهش می یابد خوشحال می شویم.

به گزارش در لحظه، ایوب فصاحت در یکصد و نود و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی اساسنامه سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار گفت: وظیفه ما به صورت شفاف اعلام شده و با این اساسنامه به وظیفه خود بازمی گردیم. بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب، باید فضا را برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزان فراهم کنیم.

وی با اعلام اینکه در سالهای اخیر، مسئولان سازمان به این نتیجه رسیدند که کشاورزان دائماً نمی توانند محصولات خود را عرضه کنند و این حضور به صورت فصلی است، تأکید کرد: امروز خلاف ماده واحده عمل می‌کنیم و غرفه به آنها اختصاص می‌دهیم و می‌گوییم که از میدان مرکزی محصولات را تهیه و عرضه کنیم و در نهایت نمی‌توانیم کنترلی بر کیفیت داشته باشیم. ما عین دولت وظیفه بورسی داریم که باید قواعدی بگذاریم و بر آن نظارت کنیم و نباید اجازه دهیم اساسنامه دست ما را ببندد. ما به هیچ عنوان با بخش خصوصی رقابت نمی‌کنیم.

فصاحت با بیان اینکه زمانی که فاصله قیمت مراکز ما با بخش خصوصی کاهش می یابد خوشحال می شویم، افزود: در برخی مواقع فاصله قیمتی از ۵۰ تا ۳۰۰ درصد است و میادین میوه و تره بار فضایی برای مردم مستضعف است.

وی ادامه داد: در مواقع ضروری مانند امروز که در عرضه گوشت به مشکل برخورد کرده ایم، باید گوشت تأمین کنیم. ما سال گذشته در عرضه پیاز ورود کردیم و دلیل آن افزایش سه برابری قیمت پیاز بود.

میادین میوه و تره‌بار لنگرگاهی برای تنظیم بازار کشور

فصاحت تأکید کرد: وقتی ما ظرفیت داریم و لنگرگاهی برای تنظیم بازار کشور هستیم؛ چرا نباید از این فرصت استفاده کنیم؟ بنده دست یکایک مدیران شهرداری و شورا را می بوسم که وظایف ما را تسهیل می کنند.

وی با بیان اینکه ما در احداث میادین، منافع مناطق را نیز در نظر گرفته ایم، گفت: در برخی مناطق، راه اندازی مراکز واقعاً لازم است و فرآیند آن زنجیره تأمین است و ما هیچ راهی نداریم که از طریق نرم افزاری بستری فراهم کنیم تا محصولات عرضه شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با بیان اینکه عرضه مستقیم محصولات توسط کشاورزان شدنی است، افزود: ما سلامت غذا را که مدنظر رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر بود، از یک هفته پیش آغاز کردیم، با اینکه وظیفه ما نیست.

وی با تأکید بر اینکه وظیفه ما تولید نیست بلکه فراهم کردن زمینه عرضه محصولات است، گفت: سازمان تعاون روستایی حلقه بین ما و کشاورزان است و محصولات را خریداری می کند و به میادین میوه و تره بار تحویل می‌دهد اما فرایندها به تعاون روستایی اعلام می شود.

ضرورت افزایش کیفیت محصولات میادین میوه و تره بار

در ادامه مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه در مواردی درست است که از میادین میوه و تره بار ارزان تر می‌خریم اما ناچاریم نیمی از آن را دور بریزیم، گفت: اینگونه قیمت با بخش خصوصی یکسان می شود؛ لذا باید به کیفیت توجه شود. قیمت میادین حداقل ۳۰ درصد کمتر از بخش خصوصی است؛ اما امیدواریم با افزایش کیفیت، دور ریختن ها به اندازه ای نباشد که به قیمت پایین تر آسیب بزند.

وی افزود: با وجود این تفاوت قیمت، مردم گلایه‌مند هستند و امیدواریم با خرید از تعاونی ها، هم قیمت ها روند کاهشی داشته باشد و هم کیفیت محصولات افزایش پیدا کند.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه میادین میوه و تره بار در کنار دولت به تنظیم بازار کمک کنند، گفت: در مواردی دولت تأکید می کند که برخی اقلام را در میادین توزیع کند. سازمان میادین در خرید محصولات کشاورزی از مسیر تعاونی‌ها اقدام می کند. چه اشکالی دارد که خرید از تعاونی ها که از تولیدکنندگان خریداری می کنند، انجام شود؟

وی ادامه داد: به جای اینکه میادین سلطان میوه و تره بار شوند، ما باید کشاورز داخلی را حمایت کنیم و این حمایت یعنی خرید محصول کشاورز به قیمت واقعی و عرضه آن به همین قیمت است. چه اصراری است که بگوییم از میدان مرکزی خریداری شود.

چمران با بیان اینکه گوشت را می توانند ارزان عرضه کنند، تأکید کرد: چه اشکالی دارد که سازمان میادین، گوشت را از جایی که ارزان تر به فروش می رساند، خریداری و عرضه کند؟

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا