سلامت عمومی

با پویش ملی سلامت افراد بالای 18 سال غربالگری می شوند

رییس اداره پیشگیری و کنترل بیمای‌های قلبی و عروقی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سهم ۸۳ درصدی بیماری‌های غیرواگیر در مرگ ومیرها تاکید کرد: با پویش ملی سلامت به دنبال این هستیم تا با غربالگری گسترده در جمعیت بالای ۱۸ سال سطح پوشش بیماریابی را بالا ببریم.

به گزارش در لحظه، فرزانه فربخش درباره پویش ملی سلامت در سراسر کشور اظهار داشت: درصد قابل توجهی از مرگ و میرها در کشور مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است به همین دلیل ۲ بیماری فشار خون بالا و دیابت که عامل خطر هم محسوب می‌شوند در اولویت دفتر غیرواگیر و وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: درصدد هستیم تا با پویش ملی سلامت با یک غربالگری گسترده در جمعیت بالای ۱۸ سال سطح پوشش بیماری یابی را بالا ببریم و افرادی را از طریق این پویش ملی از بیماری و خطراتی که در معرض آن قرار دارند، آگاه کنیم. فربخش بیماری‌های غیر واگیر از جمله (دیابت و پرفشاری خون) در مراحل ابتدایی حتی به صورت غیر دارویی نیز قابل کنترل هستند و هدف این پویش نیز تشخیص بیماری‌ها در مراحل ابتدایی است تا بتوانیم از این مسیر مراقبت موثرتری از هموطنان انجام دهیم.

رییس اداره پیشگیری و کنترل بیمای‌های قلبی و عروقی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ماه آغاز شده است، گفت: مقرر شده با کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی جمعیت هدف ما که شامل جمعیت بالای ۱۸ سال و مادران باردار در همه گروه‌های سنی است، به روش‌های مختلفی که توسط خود دانشگاه‌ها تصمیم‌سازی می‌شود، برای آگاهی از عوامل خطر سلامت مانند دیابت و فشارخون بالا اقدام کنند.

وی در ادامه بر فراخوان فعال در جمعیت روستایی و ۹۳ شهری که برنامه سلامت خانواده در آنجا اجرایی می‌شود، تاکید کرد و گفت: با فراخوان فعال رسانه‌ها و یا استفاده از بیلبوردها، پلاکاردها و پوسترها به دنبال پوشش بهتر پویش ملی سلامت هستیم.

خدمات غربالگری دیابت و پرفشاری خون کارگران

فربخش با بیان اینکه در پویش ملی سلامت قرار است میزهای خدمت فعال داشته باشیم، گفت: هدف از برپایی میزهای خدمت فعال، ایجاد هماهنگی با سازمان ها و ادارات دولتی و بخش خصوصی است تا همکاران ما با حضور در بخش‌های کارگری، کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی غربالگری دیابت و پرفشاری خون را انجام دهند.

رییس اداره پیشگیری و کنترل بیمای‌های قلبی و عروقی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد با اطلاع‌رسانی گسترده و با محتواهای آموزشی که در اختیار گروه‌های هدف قرار خواهد گرفت، تعداد بیمارانی که از بیماری خود آگاهی ندارند را شناسایی و بتوان با آگاهی رسانی درست، تغییراتی در سبک زندگی افراد ایجاد کرد.

وی همچنین تاکید کرد: افراد شناسایی شده در غربالگری پس از پایان پویش ملی سلامت رها نخواهند شد و مراقبت‌های لازم را در ادامه خواهند گرفت و در صورت نیاز تحت کنترل و مراقبت‌های دوره‌ای قرار می‌گیرند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا