اخبار اجتماعی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور و بارش باران و برف در ۱۶ استان خبر داد.

به گزارش در لحظه، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد با عبور موج تراز میانی جو از نیمه جنوبی کشور امروز در برخی مناطق خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، کرمان، یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. ضمن این‌که در سواحل دریای خزر ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود.

فردا شنبه در استان‌های سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و نیمه جنوبی کرمان رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد. یکشنبه در اردبیل و استان‌های ساحلی دریای خزر وزش باد شدید جنوبی و افزایش دما پیش‌بینی می‌شود. در برخی مناطق شمال غرب کشور افزایش ابر و رگبار پراکنده روی داده و در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری حاکم است.

دوشنبه به‌تدریج با ورود سامانه بارشی از شمال غرب و غرب کشور در استان‌های واقع در شمال غرب و برخی مناطق استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام ابرناکی، بارش باران، رعدوبرق و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود. سه‌شنبه آینده با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر ابرناکی، بارش باران و وزش باد همراه با کاهی نسبی دما در سواحل دریای خزر، اردبیل و آذربایجان شرقی آغاز می‌شود.

از امروز تا دوشنبه آینده در شهر‌های تهران، کرج، اصفهان و اراک افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه: پایداری هوا

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

نوع مخاطره: سکون نسبی هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا.

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۰۳: تهران، اصفهان، کرج، سمنان و اراک.

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۴: تهران، اصفهان، قم، کرج، سمنان و اراک.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۵: تهران، اصفهان، قم، کرج، سمنان و اراک.

اثر مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی، کنترل فعالیت‌های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، بویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۰۳

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۴

نوع مخاطره: رگبار باران گاهی با رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۰۳: خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، یزد، غرب و جنوب اصفهان، جنوب لرستان، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۴: کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال تاخیر در پرواز، احتمال آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبار‌های استاندارد.

باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا