سلامت عمومی

خودروهای فرسوده بیشترین سهم آلودگی هوای تهران را دارند

یکی از مهمترین دلایل آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور و بویژه تهران، ناوگان فرسوده‌ای است که سالهاست در انتظار نوسازی هستند و همچنان در خیابانهای شهر تردد می کنند؛ بر اساس برخی پژوهش ها سهم منابع آلاینده متحرک در آلایندگی هوا به ویژه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون تا ۸۸ درصد معرفی می‌شوند. بدون شک خودروهای فرسوده نه تنها مصرف سوخت بیشتری نسبت به خودروهای غیر فرسوده دارند؛ بلکه از آلایندگی بیشتری نیز برخوردارند.

به گزارش در لحظه، وضعیت هوای کلانشهر تهران چندان سوال برانگیز نخواهد بود، بویژه وقتی بدانیم از ۳۱۳ هزار دستگاه خودروی ناوگان تاکسیرانی، ۲۰۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند. متأسفانه از سال ۱۳۹۶ به بعد نیز تسهیلات و اعتبارات یارانه ای از طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی حذف و خرید نقدی جایگزین آن شد.

در همین راستا مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند نوسازی تاکسی های فرسوده در کشور گفت: شرایط اقتصادی اجازه نمی‌دهد تا قریب به اکثر تاکسیرانان و تاکسی داران مشمول طرح نوسازی، بهای خودرو را بصورت نقد بپردازند. افزایش بی رویه قیمت خودرو در سالهای اخیر مزید بر علت شده و مالکان تاکسی های فرسوده سالهاست که چشم انتظارند و شاید یکی از ردیف‌های بودجه ( تبصره ۲ ماده ۸ قانون هوای پاک) محقق شود.

وی افزود: افزایش بی رویه قیمت خودرو از یک طرف و عدم تخصیص اعتبارات ارزان قیمت از طرف دیگر، مجموعه های حمل و نقل را بر آن داشت تا به روش های مختلف برای تأمین بخشی از هزینه خرید خودرو اقدام کنند. منابع داخلی شهرداری ها، پست بانک، کمیته امداد، سازمان بسیج و… همه و همه در کنار هم قرار گرفتند تا بتوانند بخش کوچکی از این ناوگان عظیم فرسوده را احیا کنند.

با عدم توان خودروساز برای تولید تاکسی مواجه شدیم

ضامنی ادامه داد: شرکت‌های خودروساز به ویژه شرکت ایران خودرو اعلام می‌کنند که تولید آن‌ها حدود ۹۰۰ هزار خودرو در سال است که اگر ۵ درصد از این تولید را به حوزه تاکسیرانی اختصاص دهند می‌توانیم سالانه ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار خودروی فرسوده را نوسازی کنیم. بنابراین دلیل کاهش در تولید منطقی نیست و مشکل سیاست گذاری خودروسازان است و باید راهبرد مشخصی را برای تداوم طرح نوسازی ترسیم کنند.

عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور، تأکید کرد: در سال ۱۴۰۲ طی قرادادی با شرکت خودرو ساز مقرر شد تا ۱۰ هزار تاکسی نوسازی شود که با عدم توان خودروساز برای تولید تاکسی مواجه شدیم و درسال جاری صرفا ۲۵۰۰دستگاه خودرو در طرح نوسازی جایگزین شده است.

به گفته وی، طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی و به طور کلی حمل و نقل عمومی، منافع عمومی کشور را دنبال می‌کند و کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در این طرح دیده شده است.
بنابراین تا زمانی که چنین رویه ای و چنین سیاستی برای نوسازی تاکسی های فرسوده در پیش روست هوای آلوده کلان شهرها و کلان شهر تهران، انواع بیماریهای تنفسی ، قلبی ، … همچنان سایه به سایه ما را همراهی می کنند.

زمینه ورود ۲۰۰۰ دستگاه خودروی برقی تا یکسال آینده فراهم شد

ضامنی ادامه داد: این درحالی است که افراد زیادی در شهرهای کشور به علت فرسودگی خودروهایشان و ممانعت خودروسازان از تحویل خودروهای جدید به آنان، معیشتشان با مشکل مواجه شده است.

مدیر عامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور در رابطه با ورود خودروهای برقی به حمل و نقل عمومی کشور نیز گفت: مجموعه وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور زمینه ورود ۲۰۰۰ دستگاه خودروی برقی را تا یکسال آینده فراهم کرده است.

وی افزود: با توجه به تکالیف وزارت کشور و شهرداری‌ها در حوزه قانون هوای پاک و نیز رویکرد ویژه دولت سیزدهم و مقام عالی وزارت کشور به برقی سازی حمل و نقل عمومی درون شهری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها طرح توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی به ویژه اتوبوس، ون و تاکسی را در دستور کار شهرداری‌های کشور قرار داده‌ است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا