سلامت عمومی

علت خوابیدن با دهان باز چیست؟

تنفس دهانی طی زمان خواب می‌تواند تاثیرات منفی بر سلامت داشته‌باشد. این وضعیت ممکن است تحت‌تاثیر علل مختلفی بروز پیدا کند که با توجه به علت زمینه‌ای، اقدامات لازم برای بهبود موثر خواهدبود.

به گزارش در لحظه، بازبودن دهان طی زمان خواب یک وضعیت طبیعی و ناشی از شل‌شدن تدریجی عضلات صورت است. همچنین تنفس دهانی در مدت زمان خواب عمیق راحت‌تر است. زیرا کنترل عضلات مجاری تنفسی فوقانی کمتر خواهدبود.

اما این وضعیت در بعضی افراد همیشه دیده می‌شود. که می‌تواند تحت‌تاثیر عوامل مختلفی باشد. حساسیت، سرماخوردگی، انحراف تیغه بینی، پولیپ بینی، تورم لوزه‌ها، خروپف، آپنه خواب، وضعیت خوابیده به پشت و استعمال دخانیات از جمله مهم‌ترین عواملی هستند. که منجر به بازبودن دهان در زمان خواب است.

خوابیدن با دهان باز پیامدهای منفی بر سلامت دارد. در زمینه بهداشت دهان و دندان باید اشاره کرد. که خشکی دهان یکی از شایع‌ترین عوارضی است که در صورت تنفس دهانی مکرر اتفاق می‌افتد. خشکی دهان زمینه رشد و تکثیر باکتری‌ها را تسهیل می‌کند. که می‌تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع دهان شود.

به‌علاوه، احتمال پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های لثه همچنین التهاب و عفونت‌های دهان افزایش می‌یابد. بزاق نقش اساسی در محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها دارد. و زمانی که تنفس از راه دهان صورت می‌گیرد، تولید بزاق کاهش می‌یابد. که قدرت دفاعی در دهان برای مقابله با باکتری‌ها نیز کمتر می‌شود.

تاثیر بر سیستم فلبی عروقی

تنفس دهانی همچنین بر سیستم قلبی‌عروقی نیز تاثیر می‌گذارد. در طولانی‌مدت زمینه‌ساز ناراحتی‌های قلبی، فشار خون بالا و سکته‌ مغزی می‌شود. به‌علاوه، این وضعیت معمولا با اختلالات خواب مانند خروپف و آپنه خواب ارتباط دارد. که بر کیفیت خواب و در نتیجه کیفیت زندگی نیز تاثیرگذار خواهدبود.

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از خوابیدن با دهان باز و عوارض این حالت وجود دارد. در وهله اول باید تشخیص داد که علت این وضعیت خوابیدن چیست.

به‌عنوان مثال اگر مشکلی در ساختار بینی وجود دارد. تا عضلات صورت قدرت کافی برای عملکرد صحیح ندارند، درمان این مشکلات قطعا به بهبود تنفس در زمان خواب نیز کمک می‌کند.

از طرفی، بعضی از موقعیت‌های بدن مانند خوابیدن به پهلو نیز می‌تواند. در بسته‌بودن دهان طی شب موثر باشد. در بعضی افراد که دچار اختلال تنفس هستند. نیز استفاده از وسایل کمک‌تنفسی در بهبود مشکل توصیه می‌شود. البته ممکن است در بعضی موارد، عمل جراحی برای اصلاح مشکلات آناتومی مجرای تنفسی ضروری باشد.

در هر صورت، مشورت با متخصص گوش و حلق و بینی برای بررسی علت زمینه‌ای و اقدام درمانی لازم مفید خواهدبود تا از بروز عوارض جلوگیری کرد.

بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا