سبک زندگی

خوابیدن به کدام سمت بدن، کیفیت خواب را بیشتر می کند؟

موقعیت‌های مختلف خواب نه تنها در کیفیت خواب تفاوت ایجاد می‌کنند که می‌توانند در رفع خستگی یا بر طرف کردن یک سری دردهای جسمانی نیز موثر باشند.

به گزارش در لحظه، می‌توانید برای چند هفته در یک دفترچه خاطرات موقعیت‌های مختلف خواب خود را ثبت کرده و سپس برآورد کنید در چه موقعیتی می‌توانید در زمان خواب بیشترین استراحت را داشته باشید.

موقعیت‌های مختلف خواب فواید متفاوتی دارند. به گزارش هلت لاین، اگر درد دارید یا وضعیت جسمان‌تان چندان خوب نیست. به احتمال زیاد لازم است موقعیت خواب خود را تغییر تا به بهبود درد یا وضعیت جسمانی خود کمک کنید. صرف زمان برای پیدا کردن موقعیت جدید می‌تواند راز بهبود کیفیت خواب شما باشد. با این حال، اگر این موقعیت چیزی است که با آن راحت نیستید، در مورد آن استرس نداشته باشید. همچنین می‌توانید موقعیت خواب مورد علاقه خود را تغییر دهید تا مطمئن شوید که بیشترین بهره را می‌برید.در این مطلب به موقعیت‌های خواب مختلف و تاثیر آن‌ها در بهبود وضعیت جسمانی می‌پردازیم.

موقعیت جنینی مناسب کمر درد یا بارداری

وضعیت جنینی شامل خوابیدن به پهلو با پاهای خمیده به سمت بدن است. این محبوب‌ترین حالت خوابیدن است و دلیل خوبی هم دارد، نه تنها برای کمردرد یا بارداری عالی است، بلکه خوابیدن در وضعیت جنینی می‌تواند به کاهش خروپف نیز کمک کند. با این حال، خوابیدن در وضعیت جنینی دارای چند جنبه منفی است. باید مطمئن شوید که وضعیت بدن شما نسبتا شل است، در غیر این صورت در حین چرت زدن نمی‌توانید عمیقا نفس بکشید یعنی احتمال دارد دچار آپنه خواب (تنگی نفس در خواب) شوید. همچنین، اگر مشکلی با درد یا سفتی مفاصل دارید، خوابیدن در وضعیت سفت جنینی ممکن است باعث درد بیشتر شما در صبح شود.

به پهلو خوابیدن مناسب برای هضم غذا و کاهش خروپف

خوابیدن به پهلو شبیه خوابیدن در وضعیت جنینی است، با این تفاوت که پاهای شما به سمت بدن کشیده نمی‌شود. این وضعیت علاوه بر کاهش خروپف، برای هضم غذا عالی است و حتی احتمال دارد سوزش سر دل را کاهش دهد. با وجود این فواید، خوابیدن به پهلو ممکن است باعث سفتی در شانه‌های شما و در فک آن سمتی که روی آن می‌خوابید بشود. قرار دادن یک بالش بین ساق پاها کمک می کند تا از کمردرد در وضعیت خوابیدن به پهلو جلوگیری شود.

پهلوی راست یا چپ؛ کدام بهترند؟

بسته به سلامتی شما، خوابیدن به پهلوی چپ و راست می تواند مزایایی داشته باشد. در جریان یک تحقیق کوچک و قدیمی‌، ۱۰ نفر در طول ۲ روز مورد بررسی قرار گرفتند. روز اول، شرکت کنندگان پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب در سمت راست خود خوابیدند. در روز دوم، آن‌ها سمت چپ را برای خوابیدن انتخاب کردند. محققان دریافتند که سمت راست با افزایش سوزش سر دل و رفلاکس اسید معده همراه است، بنابراین خوابیدن به سمت چپ ممکن است مفیدتر باشد.

خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است برای حرکات منظم روده مفید باشد. روده کوچک شما مواد زائد را از طریق چیزی به نام دریچه ایلئوسکال که در سمت راست پایین شکم وجود دارد به روده بزرگ منتقل می کند. خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند به طور بالقوه به نیروی جاذبه اجازه دهد تا به روند حرکت محتویات دفعی از طریق دریچه ایلئوسکال کمک کند (دریچه ایلئوسکال در محل اتصال روده باریک به روده بزرگ قرار دارد که وظیفه اصلی آن جلوگیری از پس‌زدن محتویات دفعی از ابتدای روده بزرگ (کولون) به روده باریک است).

دراز کشیدن روی شکم بدترین حالت خواب

اگر بخواهیم حالت‌های خواب را رتبه بندی کنیم، ممکن است دراز کشیدن روی شکم در انتهای فهرست باشد. در حالی که وضعیت مناسبی برای کاهش خروپف یا آپنه خواب (تنگی نفس در خواب) است، اما مزایای آن چندان گسترش نمی‌یابد. متاسفانه خوابیدن روی شکم می تواند باعث درد گردن و کمر شود. این وضعیت خواب می‌تواند فشار غیرضروری زیادی به ماهیچه‌ها و مفاصل شما اضافه کند، به همین دلیل است که ممکن است با درد و خستگی از خواب بیدار شوید. قرار دادن بالش زیر شکم ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

خوابیدن صاف به پشت

خوابیدن به پشت بیشترین فواید را برای سلامتی دارد. از ستون فقرات شما محافظت می‌کند و همچنین می‌تواند به تسکین درد لگن و زانو کمک کند. در هنگام خوابیدن به پشت نیروی جاذبه باعث می‌شود تا بدن شما را در یک راستا روی ستون فقرات قرار گیرد. این می تواند به کاهش هر گونه فشار غیر ضروری روی کمر یا مفاصل شما کمک کند. یک بالش پشت زانو ممکن است به حمایت از انحنای طبیعی کمر کمک کند. علاوه بر این، اگر نگران شاداب نگه داشتن پوست خود هستید، خوابیدن به پشت از پوست صورت در برابر چین و چروک محافظت می‌کند. از طرف دیگر، خوابیدن به پشت برای کسانی که خروپف یا آپنه خواب (تنگی نفس در خواب) را تجربه می کنند، می‌تواند دشوار باشد. همچنین خوابیدن به پشت ممکن است برای کسی که کمردرد دارد مناسب نباشد.

بهترین حالت خواب را پیدا کنید

چگونه می‌توانید بفهمید که کدام موقعیت خواب برای شما بهترین است؟ هیچ رویکردی برای همه وجود ندارد، بنابراین باید با چند موقعیت آزمایش کنید تا موقعیتی را پیدا کنید که هم راحت باشد و هم وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس آرامش داشته و بدن درد نداشته باشید.

بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا