مهارت زندگی

خلاقیت کودک خود را افزایش دهید

یکی از بهترین و تاثیرگذارترین شیوه‌های پرورش خلاقیت و سر ذوق آوردن دانش‌آموزان دبستانی برای درس و مشق، آموزش ساخت کاردستی است. ساختن انواع کار دستی و همراهی دانش‌آموزان در فرآیند تهیه کاردستی‌ها سبب می‌شود تا جوانه‌های خلاقیت در ضمیر آنها بارور شود.

به گزارش در لحظه، با این اوصاف، به عنوان والدین یا معلم دانش‌آموزان. آموزش و ساخت کاردستی‌ها را در میان فعالیت‌های روزانه‌تان جای دهید.

«سمیه جعفری»، کارشناس علوم پرورشی در این باره می‌گوید. «به کمک ساخت کاردستی، عزت نفس و حس استقلال دانش‌آموز تقویت می‌شود. یاد می‌گیرد چگونه از ابزارهای مختلف برای ساختن چیزهای جدید استفاده کند. همین فکر کردن و ایده‌سازی به فعالیت خلاقیت در او می‌انجامد. هر زمان دانش‌آموز سرگرم ساخت کاردستی می‌شود. در واقع با کمک تفکر انتقادی و مهارت تصمیم‌گیری به دنبال خلق و آفرینش است. در آموزش و ساخت کاردستی، الگوهای تکراری و محدودیت در ایده‌پردازی را از میان بردارید. ااجازه دهید دانش‌آموز، مرغ خیالش را به هر سو که می‌خواهد پِر دهد.»

جعفری می‌افزاید: «دانش‌آموزان هنگام ساخت کاردستی بر روی افکار، احساسات خود و ابزارهای مورد نیاز، متمرکز هستند. بنابراین می‌توان گفت که ساخت کاردستی شیوه مناسبی برای تقویت تمرکز و آرام کردن دانش‌آموز است. به ویژه اگر دانش‌آموزی دچار بیش‌فعالی باشد. از دیگر فواید ساخت کاردستی، سوق دادن دانش‌آموزان به سمت و سوی عمل‌گرایی است. در واقع با این شیوه دانش‌آموزان دانسته‌ها، آموزه‌ها و داده‌های علمی خود را به عمل تجسم می‌بخشند.»

منبع: ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا