سلامت

چرا نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی مضر هستند؟

یکی از نوشیدنی های پر طرف دار بین نوجوانان و جوانان نوشیدنی های نیرو زاست که بهتر است اطلاعاتی در خصوص ترکیبات این نوشیدنی ها داشته باشید، چرا که برای سلامتی خیلی مناسب نیستند.

به گزارش در لحظه، نوشیدنی‌های نیرو زا برای افرادی که در طول روز نیاز به نیروی بیشتری دارند، تبلیغ می‌شوند. اگرچه گاهی اوقات نوشیدنی های نیرو زا با نوشیدنی های ورزشی اشتباه گرفته می شود. اما نوشیدنی های نیرو زا محصولی کاملا متفاوت هستند. برای افزایش سطح هوشیاری و نیرو به بازار عرضه می شوند. حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و قند هستند.

بسیاری از نوشیدنی های نیرو زا حاوی آب گازدار، حدود 40 گرم قند (ساکارز و گلوکز)، شیرین کننده های مصنوعی، حدود 200 میلی گرم کافئین که این مقدار برابر با کافئین موجود در دو فنجان قهوه دم کرده است. مواد دیگری مانند ویتامین های گروه B و گیاهانی مانند جینسینگ و گوارانا به عنوان افزایش دهنده نیرو هستند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی های حاوی قند بالا از هر نوعی می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به قندخون نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و نقرس شود. به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی های نیرو زا، این نگرانی وجود دارد. ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، نه تنها مفید نباشد، بلکه مضر هم باشد.

نوشیدنی های نیرو زا و سلامتی

جوانان از بزرگترین مصرف‌کنندگان این نوشیدنی ها هستند. یک نوشیدنی نیرو زا ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می مانند. توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود.

این نوشیدنی ها در کنار افزایش موقت نیرو، اثرات سوئی بر بدن مانند افزایش فشار روانی، ایجاد رفتارهای تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و قندخون نوع 2، کیفیت پایین خواب و تحریک معده دارند.

منبع: بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا