اخبار سیاسی

دلارهای ایران در مسیر عراق، عمان و ایران

آمریکا معافیت تحریمی عراق را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرده است و به این ترتیب به عراق اجازه داده می‌شود بخشی از بدهی خود را به ایران پرداخت کند.

به گزارش در لحظه، یک مقام مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران اعلام کرد دولت بایدن امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان، معافیت تحریم‌های عراق را برای پرداخت بدهی به ایران برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد که به دولت عراق اجازه می‌دهد بخشی از بدهی خود به ایران را به حسابی در عمان واریز کند.

این مقام آمریکایی در پی مخالفت جمهوریخواهان برای دسترسی تهران به منابع مالی خود، تصریح کرد: ایران فقط می‌تواند از این منابع مالی برای تجارت بشردوستانه استفاده کند.

این مقام آمریکایی گفت: “امروز ما معافیت برق عراق را تمدید می کنیم. این بیست و یکمین معافیت برق از سال ۲۰۱۸ است. تمدید آن برای ۱۲۰ روز دیگر خواهد بود. این اقدام به عراق این امکان را می دهد که از منابع مالی خود برای پرداخت هزینه واردات برق ایران به حساب های محدود ایران در عراق استفاده کند.”

هزینه این خرید برق به ایران منتقل نمی شود

مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفته اند که هدف از این اقدام کاهش اهرم فشار ایران بر عراق است برای قطع وابستگی بغداد به تهران در زمینه تامین انرژی است ولی تا آن زمان در صورتی که بغداد نیاز داشته باشد می‌تواند از ایران تامین کند.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران در واشنگتن گفت: این معافیت ها در سال ۲۰۱۸ و در دولت دونالد ترامپ صادر شدند. هزینه این خرید برق به ایران منتقل نمی شود بلکه در یک حساب محدود حفظ می شود که فقط می توانند برای مصارف غذا، دارو و سایر اهداف بشردوستانه و غیر تحریمی استفاده کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا