اخبار سیاسی

توافق آتش بس اسرائیل و حماس به تاخیر افتاد

مقامات امنیتی اسرائیل از تاخیر در اجرای توافق مبادله اسرا با حماس خبر دادند.

به گزارش در لحظه، مقامات امنیتی اسرائیل از تاخیر در اجرای توافق مبادله اسرا با حماس خبر دادند.

شورای امنیت ملی اسرائیل در بیانیه‌ای با اشاره به آغاز روند آزادی اسرا طبق توافق اولیه گفت: «مذاکرات برای آزادی گروگان‌های ما در حال پیشرفت و ادامه دارد» اما هیچ گروگانی قبل از جمعه آزاد نخواهد شد.

پیش از این، یک مقام حماس و وزیر امورخارجه اسرائیل از اجرایی شدن توافق آتش‌بس موقت که شامل مبادله اسرا می‌شد در روز پنج‌شنبه خبر داده بودند.

باراک راوید، خبرنگار اکسیوس هم گفته بود که مقامات اسرائیلی می گویند در اجرای توافق با حماس تاخیر بوجود آمده است.

تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل هم درباره زمان اجرای توافق با حماس گفته که هیچ گروگانی تا قبل از روز جمعه آزاد نمی‌شود.هانگبی گفت که مذکرات درباره آزادی گروگان‌ها همواره ادامه دارد و آزادی گروگان‌ها براساس توافق اصلی بین طرفین تا قبل از روز جمعه نخواهد بود.

حماس هنوز برخی جزئیات این توافق را تایید نکرده است

اسرائیل و حماس درباره توقف چهار روزه درگیری‌ها، آزادی برخی گروگان‌های در اختیار حماس و زندانیان فلسطینی و افزایش کمک‌رسانی به غزه به توافق رسیده‌اند.

گزارش‌های ضد و نقیضی درباره دلیل این تاخیر منتشر شده است، برخی از این گزارش‌ها می‌گویند حماس هنوز برخی جزئیات این توافق را تایید نکرده است. گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که حماس هنوز فهرستی از گروگان‌هایی که قرار است روز اول آزاد شوند به اسرائیل نداده است و این یکی از بخش‌های توافق میان دوطرف است.

در همین شرایط، مشاور امنیت ملی آمریکا شب گذشته گفت زمان تعیین شده‌ای برای آتش‌بس در غزه مشخص نشده و قطر آغاز آتش‌بس را اعلام می‌کند اما انتظار داریم طی ۲۴ ساعت آینده درگیری‌ها متوقف شود.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا