سلامت

نوشیدن چای برای سلامتی مفید است؟

کافئین موجود در انواع چای، موجبات آرامش و کاهش استرس در طول روز را برای ما فراهم می‌کند. حتما شما هم با افرادی برخورد داشته‌اید که مصرف چای سیاه را برای سلامتی انسان مفید ندانسته و توصیه‌ای برای آن ندارند. این باور چندان درست نبوده و چای سیاه در صورت استفاده معقول، فواید بسیاری دارد.

به گزارش در لحظه، چای سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده و از بروز التهاب در بدن جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف چای به هضم غذا کمک کرده و در بهبود مشکلات گوارشی نیز تاثیر مثبتی دارد.

در صورتی که معده در وضعیت نرمال و سالم خود به سر ببرد، نوشیدن چای اثر منفی و زیان‌باری بر روی عملکرد دستگاه گوارش، نخواهد داشت.

در حالت عادی، مصرف چای از رشد باکتری‌های ناسالم جلوگیری کرده و بستر مناسب برای افزایش تکثیر باکتری‌های سالم را فراهم می‌کند. بدین ترتیب نتیجه می‌گیریم که چای برای معده سالم ضرری نداشته و نوشیدن متعادل آن در طول روز، مشکلی برای سلامتی ما ایجاد نمی‌کند.

خوردن چای برای رفلاکس معده

آیا می‌دانستید که با وجود مشکلات معده، نباید در مصرف خرید چای سیاه ، زیاده‌روی کنید؟ نوشیدنی‌های کافئین‌دار، دستگاه گوارش را تحریک کرده و منجر به رفلاکس معده می‌شود.

به همین جهت اگر ناراحتی گوارشی داشته و یا درگیر رفلاکس معده هستید، از خوردن چای به دفعات، خودداری کنید.

توجه داشته باشید که کیفیت چای نیز بر روی حفظ سلامتی معده، تاثیرگذار خواهد بود. افرادی که مشکلات معده دارند باید محصولی را انتخاب کنند که عطر و رنگ زیادی نداشته و در اصطلاح ارگانیک باشد.

هر چه چای طی فرایند کوتاه‌تری به مرحله دم کشیدن برسد، نوشیدن آن برای این دسته از افراد، مضرتر خواهد بود.

اگر از طرفداران پروپاقرص چای هستید و در عین حال، معده‌ای حساس داشته و یا از ناراحتی‌های گوارشی، رنج می‌برید، دفعات نوشیدن چای را کاهش دهید.

چه ترشح اسید معده شما بیشتر شود به همان نسبت نیز مشکلات معده، شدیدتر خواهند شد. همچنین از نوشیدن چای معطر و پررنگ نیز خودداری کنید.

یکی دیگر از مزایای مصرف چای و کمک به مشکلات معده، بهبود عارضه گاستریت یا ورم معده است. فلانوئیدها و پلی فنول موجود در ترکیبات چای از لایه مخاطی معده در برابر التهاب محافظت می‌کند.

به همین دلیل برخی از کارشناسان، مصرف چای سیاه و سبز را برای بهبود ورم معده، توصیه می‌کنند.

نوشیدن چای نه تنها برای بهبود دستگاه گوارش، موثر واقع می‌شود، بلکه در ثابت نگه داشتن وضعیت حرکات روده نیز نقش مهمی دارد.

البته در ادامه به این نکته اشاره خواهیم داشت که افراط در نوشیدن چای بر روی حرکات روده، تاثیر منفی دارد. به همین دلیل، در مصرف همه چیز باید اعتدال را رعایت کرد.

مضرات مصرف زیاد چای

صرف انواع چای، مزایا و معایب متعددی دارد. به طور کلی با مصرف اصولی هر ماده خوراکی، می‌توانیم از بروز ضررهای آن جلوگیری کنیم. مصرف بیش از اندازه چای سیاه، ممکن است باعث یبوست و کاهش حرکات روده شود.

در حالت کلی، مقادیر بالای کافئین، مشکلات گوارشی متعددی برای ما ایجاد می‌کند. همزمان با نوشیدن چای، معده شروع به ترشح اسید ناشی از ورود کافئین می‌کند.

در صورتی که مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار با افراط همراه باشد، تولید اسیدها بیشتر شده و در نهایت شما با درد یا سوزش معده، مواجه خواهید شد. هیچ وقت چای را به صورت کهنه، مصرف نکنید.

گذشتن مدت زمان زیاد از چای دم‌کشیده و نوشیدن آن، باعث ترشح بیشتر اسید معده شده و ناراحتی گوارشی را تشدید می‌کند.

چای سبز برای معده

اصلی‌ترین وجه تمایز چای سبز و سیاه، در فرایند تخمیر و اکسید شدن آن است. برگ‌های چای سیاه برای تبدیل شدن به محصول مصرفی، باید در معرض فرایند تخمیر قرار بگیرند. در صورتی که این پروسه بر روی برگ‌های چای سبز، انجام نمی‌شود.

چای سبز نیز مانند چای سیاه، خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و سرشار از فیبر، آنزیم و مواد معدنی مفید است. چای سبز، یکی از بهترین مواد خوراکی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش، محسوب می‌شود. فیبری که درون این چای وجود دارد بر روی کارکرد دستگاه گوارش، تاثیر مثبتی دارد.

اگر درگیر ناراحتی‌های گوارشی هستید، چای سبز را جایگزین چای سیاه کرده و تعداد دفعات مصرف چای سیاه را کاهش دهید. بسیاری از مشکلات مربوط به معده با مصرف اصولی چای سبز، بهبود پیدا می‌کنند.

همچنین مشکلاتی مانند اسهال، دل‌پیچه، نفخ معده و حالت تهوع نیز با مصرف چای سبز، برطرف می‌شوند.

همانطور که اشاره داشتیم، در ترکیبات چای سبز نیز آنتی‌اکسیدان وجود دارد و حضور این عنصر مفید به سلامت سیستم گوارش، کمک بزرگی می‌کند. چای سبز از نوعی فلانوئید طبیعی تشکیل شده که نقش موثری بر روی فعالیت آنزیم‌های گوارشی دارد.

از دیگر مزیت‌های مصرف چای سبز برای معده، می‌توانیم به بهبود عوارض بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش و بهبود عملکرد هضم، اشاره کنیم.

چای برای رفلاکس معده

رفلاکس معده، یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به دستگاه گوارش بوده و برای کاهش عوارض آن، راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد.

یکی از این راهکارها، مصرف چای سبز است. این نوع چای، کاملا ارگانیک تولید می‌شود و در حالت عادی، مشکلی برای سلامت معده ایجاد نمی‌کند.

در ترکیب چای سبز، مقادیر زیادی پلی فنول وجود دارد که از رفلاکس معده جلوگیری کرده و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌بخشد. پلی فنول نوعی آنتی‌اکسیدان بوده که وظیفه تحریک سیستم گوارش را بر عهده دارد.

اگر به دفعات، پس از خوردن غذا، دچار رفلاکس معده می‌شوید، نوشیدن چای سبز در طول روز را به یک عادت تبدیل کرده تا نتیجه مثبت آن را مشاهده کنید.

چای سبز برای اسید معده

پیش از این، ذکر کردیم که بهترین نوشیدنی برای کاهش مشکل اسید معده یا رفلاکس، چای سبز است. اگر به طعم خالص این نوع چای، علاقه زیادی ندارید، می‌توانید عسل طبیعی را در آن حل کرده و سپس بنوشید.

همچنین از ترکیب چای سبز با مواد خوراکی دیگری مانند شیر بادام، لیمو و… نیز می‌توانید این چای را به یک نوشیدنی جذاب، تبدیل کنید.

نکته‌ای که در کاهش اسید معده باید به آن توجه داشته باشیم، محدودیت مصرف چای سبز در حالت ناشتا است. صبح هنگام، هر زمان که از خواب بیدار می‌شوید، روز خود را با نوشیدن چای سبز، شروع نکنید.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز بسیار قوی بوده و در حالت ناشتا، سطح ترشح اسید معده را افزایش می‌دهد.

بر این اساس، توصیه می‌کنیم ابتدا کمی معده خود را پر کرده و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، چای سبز نوش جان کنید. توجه داشته باشید که نوشیدن چای، بلافاصله پس از صرف غذا، کاملا اشتباه است.

ترجیحا بین غذای اصلی و زمان مصرف چای، فاصله بیندازید. از دیگر نکاتی که هنگام نوشیدن این نوع چای باید به آن دقت داشته باشید، عدم مصرف دارو با چای سبز یا هر نوع چای دیگری است.

در آخر لازم می‌دانیم به این نکته مهم، اشاره کنیم که مصرف بیش از اندازه هر گونه چای و افراط در نوشیدن آن، برای سلامتی مضر خواهد بود.

به طور کلی، هر ماده خوراکی باید در سطح نرمال و معقول مصرف شده و از زیاده‌روی در مصرف که به نوعی اعتیاد محسوب می‌شود، خودداری کنیم. به عنوان مثال، مصرف زیاد چای سبز منجر به افزایش فشار خون شده و همچنین می‌تواند زمینه بروز مشکلات معده را نیز فراهم کند.

از دیگر مضرات افراط در مصرف چای، می‌توانیم به مشکلات کبدی، افزایش اضطراب و… اشاره داشته باشیم.

منبع: انصاف نیوز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا