اخبار علم و فناوری

وزیر ارتباطات در تکاپوی ارائه اینترنت ماهواره ای است؟

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد ارائه اینترنت ماهواره‌ای در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد. به گفته زارع‌پور، این امر نیاز به یک کنسرسیوم منطقه‌ای دارد که آن‌ها درحال مذاکره و رایزنی با سایر کشورها هستند.

به گزارش در لحظه،«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت اینترنت ماهواره‌ای ملی در برنامه‌های بلندمدت آن‌هاست: «اینکه بتوانیم از ظرفیت‌های خودمان برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنیم، در دستور کار سازمان فضایی است؛ منتها این کار باید با کمک سایر کشورها انجام شود.»

او تأکید کرد اینکه کشوری بخواهد برای خود منظومه‌ای راه بیندازد تا از طریق آن به مردم اینترنت ارائه دهد، نیاز به کنسرسیوم منطقه‌ای دارد؛ چرا که چنین اقدامی در کوتاه‌مدت اقتصادی نیست. به گفته زارع‌پور، آن‌ها در این زمینه درحال رایزنی و مذاکره با سایر کشورها هستند.

وزیر ارتباطات بار دیگر اظهار داشت از حضور و فعالیت ارائه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای در کشور استقبال می‌کند، منوط به اینکه قواعد سرزمینی ایران را بپذیرند: «اتحادیه بین‌المللی مخابرات، درواقع هیئت مقررات رادیویی جهانی، ملزم کرده است که بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت ماهواره‌ای دنیا حتماً برای ارائه خدمات در جمهوری اسلامی ایران مجوز بگیرند. ما برای آن‌ها نامه می‌نویسیم و از آن‌ها دعوت می‌کنیم که با فعالیت مبتنی بر قواعد ما، از حضورشان استقبال می‌کنیم.»

گفتنی است سال گذشته «حسن سالاریه»، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران تأکید کرد در برنامه 10 ساله فضایی، مسیر کاملاً مشخصی درباره منظومه ماهواره‌های اینترنت دیده شده است: «این برنامه درحال‌حاضر در فاز امکان‌سنجی است و پس از تکمیل این فاز، ماهواره‌های منظومه حداقلی narrow band یا به‌اصطلاح IOT (اینترنت اشیا) داریم و پس از آن به سراغ broadband و اینترنت می‌رویم.»

دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا