اخبار حوادث

بر اثر نبود بالگرد اورژانس در استان کهگیلویه و بویراحمد یک نفر جانش را از دست داد

سرپرست اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد از فوت یک دختر ۱۷ ساله عشایری مصدوم در نبود بالگرد اورژانس در این استان خبر داد.

به گزارش در لحظه، «محمدامین نیکویی» در خصوص انتشار اخباری مبنی بر فوت دختر جوان در شهرستان بهمئی در نبود بالگرد اورژانس گفت: ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ گزارشی مبنی بر زخمی شدن یک دختر جوان ۱۷ساله در منطقه عشایری محدوده «گُنبدبردی» شهرستان بهمئی به مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ اعلام شد.

وی افزود: پس از حدود سه ساعت و ۳۰ دقیقه پیاده روی نیروهای پایگاه اورژانس «ماغر» و دو نیروی در حال استراحت، بر بالین فرد مصدوم حاضر می شوند، دختر زخمی از ناحیه پا خونریزی داشت، اقدامات اولیه درمانی و سرم ترابی را انجام می دهند اما بدلیل کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه امکان انتقال سریع به مراکز درمانی جهت اقدامات تکمیلی درمان وجود نداشت.

نیکویی اظهار کرد: از اورژانس هوایی شهر شیراز مرکز استان فارس و شهر بهبهان در استان خوزستان درخواست بالگرد جهت کمک کردیم اما متاسفانه هر دو اورژانس غیرفعال بودند. سرپرست اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دختر جوان که خون زیادی از بدنش رفته بود ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه در حال انتقال به مرکز درمانی شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی دچار ایست قلبی تنفسی شده و فوت کرد.

نیکویی تاکید کرد: خونریزی و تاخیر در انتقال به مراکز درمانی بعلت صعب‌العبور بودن و کوهستانی بودن منطقه علت اولیه فوت این دختر جوان بود که البته باید علت دقیق مرگ از سوی پزشکی قانونی مشخص شود.

اورژانس هوایی ضرورت انکار ناپذیر استان کوهستانی

وی بیان کرد: بالگرد اورژانس هوایی ضرورت انکار ناپذیر استان کوهستانی، سخت گذر و حادثه خیز کهگیلویه و بویراحمد است. اورژانس استان رایزنی ها و پیگیری‌هایی در این خصوص داشته اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده البته امیدواریم با همکاری و مساعدت لازم به زودی شاهد فعال شدن اورژانس هوایی در این استان باشیم.

گفتنی است که از زمان سقوط بالگرد اورژانس هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون برای ۷ مورد شامل انتقال زن باردار، مارگزیده، سقوط از ارتفاع و سکته مغزی و قلبی و سوانح و حوادث، به امداد هوایی در مناطق محروم، دور افتاده، سخت گذر و کوهستانی استان نیاز داشته‌ایم اما بدلیل نبود بالگرد نتوانسته ایم به آنها امدادرسانی کنیم و حتی دو نفر از آنها فوت کردند!

در برخی استان‌ها که شرایط استان ما را ندارند هفت یا هشت بالگرد امدادی وجود دارد، اما در استان کهگیلویه و بویراحمد بدلیل نبود پیگیری جدی هم اکنون فاقد بالگرد هستیم که با توجه به شرایط استان نیاز مبرم و جدی به بالگرد داریم. مدتی است که اورژانس هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد بدلیل سقوط بالگرد اورژانس هوایی، فاقد بالگرد است و برای امدادرسانی‌ها فوری با چالش و مشکلات جدی مواجه می باشد.

در مواردی که فاصله بین محل حادثه و مراکز درمانی زیاد است و یا اینکه زمان نقش کلیدی در درمان بیمار دارد، انتقال هوایی بیماران به مراکز درمانی بهترین راه نجات جان‌هاست در واقع در شرایطی که آمبولانس به‌علت نبود سرعت کافی یا دور بودن مسافت نمی‌تواند به کمک بیمار بشتابد، از بالگرد استفاده می‌شود.

مسیر پیاده روی حدود چهار پنج ساعت بود

طی چند سال اخیر که استان کهگیلویه و بویراحمد اورژانس هوایی بهره مند شده بود، مرگ مادران باردار در این استان به صفر رسیده بود. فرماندار شهرستان بهمئی گفت: با توجه به کوهستانی و صب العبور بودن منطقه «ماغر»، تنها بالگرد می توانست این خانم را به موقع و سریع به بیمارستان منتقل کند.

علی محمدی در واکنش به خبر فوت دختر ۱۷ ساله عشایری شهرستان بهمئی افزود: حوالی ساعت ۱۲ روز سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ خبری مبنی بر زخمی شدن خانم جوانی به مرکز فوریت های اورژانس ۱۱۵ اعلام شد که بلافاصله پس از دریافت این خبر به تمام نیروی های امدادی و کمکی دستورات لازم جهت نجات جان این خانم جوان صادر شد.

وی اظهارکرد: با توجه به کوهستانی و صب العبور بودن منطقه عشایری «ماغر»، تنها بالگرد می توانست این خانم را به موقع و سریع به بیمارستان منتقل کند اما با توجه به نبود بالگرد هوایی در استان کهگیلویه و بویراحمد، از استان فارس رایزنی های لازم‌ جهت کمک های سریع خواسته شد اما استان فارس هیچ گونه کمکی به شهرستان بهمئی نکرد.

فرماندار شهرستان بهمئی بیان کرد: مسیر پیاده روی از «گنبد بردی» تا محل سکونت این خانم حدود چهار پنج ساعت بود که با همه تلاش ها این خانم توسط نیروی های امدادی با پای پیاده به محل ماشین ها جهت اعزام به مراکز درمانی منتقل و به مرکز درمانی شهر لیکک منتقل شد اما با توجه به نرسیدن به موقع و خونریزی شدید جان خود را از دست داد.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا