اخبار اجتماعی

شورای نگهبان افزایش سن بازشستگی را تایید می‌کند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه افزایش سن بازنشستگی هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است.

به گزارش در لحظه، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره مصوبه افزایش سن بازنشستگی گفت: این موضوع در برنامه هفتم به تصویب رسیده. مربوط به روزهای اخیر است به همین دلیل هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است.

وی افزود: ما به صورت غیر رسمی ۱۵ جلسه را برای برنامه هفتم داشتیم. ولی هنوز به این مورد نرسیدیم.

طحان نظیف با اشاره به اینکه ۵ طرح و لایحه طی جلسات اخیر شورای نگهبان بررسی شد. گفت: طرح اصلاح بند ۱ ماده ۸۳ قانون انتخابات مجلس پس از بررسی در شورا، مغایر با شرع و قانون اساسی تلقی نشد.

وی افزود: لایحه حمایت از خانواده از طریق فرهنگ عفاف و حجاب نیر از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها

طحان نظیف ادامه داد: طرح اصلاح بند ک قانون بودجه ۱۴۰۲ درباره قیر که با ایراد شورای نگهبان مواجه شده بود. با اصرار مجلس موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد و گویا این موضوع تعیین تکلیف شده است.

وی گفت: طرح اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفت.

طحان نظیف ادامه داد: طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها از دیگر مواردی است که مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفت. این طرح همچنین با ایراداتی از سوی هیئت عالی نظارت مواجه شد.

وی درباره آزمون کتبی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری، گفت: آزمون کتبی خبرگان رهبری هفته گذشته برگزار شد و از ۳۲۸ نفر که به آزمون کتبی دعوت شده بودند، اکثریت حضور داشتند و ۶۹ نفر هم غایب بودند.

وی افزود: افرادی که حضور پیدا کردند، از شیعه و سنی بودند. آن‌هایی که نیاز نداشتند، طبیعتاً حضور پیدا نکردند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در یک یا دو هفته آینده آن کسانی که در ادوار گذشته در آزمون کتبی قبول شده‌اند، برای مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد و کسانی که در هفته گذشته در آزمون کتبی حضور داشتند، در فرایند تصحیح اوراق قرار دارند و تا یک ماه آینده به مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد.

شورای نگهبان توصیه پذیر نیست

طحان نظیف درباره موضع شورای نگهبان نسبت به طرح اظهاراتی درباره برخی کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان از سوی برخی رسانه‌ها درباره بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات بیان کرد: شورای نگهبان توصیه پذیر نیست و به دنبال انجام وظیفه قانونی خود است.

وی ادامه داد: ممکن است در فضای سیاسی فعالان سیاسی که رقابت‌هایی با هم دارند مطالبی را طرح کنند. اما انتظار این است که متعرض وظایف قانونی دستگاه‌های دیگر نشوند. اجازه دهند دستگاه‌ها از جمله شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل کنند. مسئولیت را که بر عهده دارند با دقت و آرامش و بر اساس قانون انجام دهند.

وی درباره مصوبه مجلس مبنی بر کاهش مدت سربازی بیان کرد. هنوز برنامه هفتم را بصورت رسمی دریافت نکردیم. پس از دریافت برنامه موضوع را بررسی خواهیم کرد. ما باید سوابق موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درخواست‌هایی از شورای نگهبان ردصلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری وجود داشته، گفت: فعلاً ثبت نام مجلس خبرگان رهبری آغاز شده است. فقهای شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان را بررسی می‌کنند.

وی افزود: هنوز شورای نگهبان وارد بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری نشده است.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا