اخبار اجتماعی

اعتصاب معلمان و کادر آموزشی در آلمان

با توجه به بی نتیجه ماندن مذاکرات اتحادیه آموزش و علم آلمان با کارفرمایان برای افزایش دستمزدها امروز (سه شنبه) اعتصاب‌ها و اعتراضات گسترده معلمان و کادر آموزشی در بسیاری مناطق آلمان برگزار شد.

به گزارش در لحظه، در جریان مناقشه چانه زنی دسته جمعی در بخش دولتی تقریباً 20000 کارمند مؤسسات آموزشی در سراسر آلمان امروز سه شنبه اعتصاب گسترده ای را برگزار کردند.

اتحادیه آموزش و علم (GEW) این خبر را در وقت ناهار اعلام کرد. به گفته GEW، حدود 7000 کارمند از مدارس، مهدکودک ها و دانشگاه ها و همچنین مددکاران اجتماعی در ادارات جوانان، بهداشت و رفاه اجتماعی تنها در اعتصاب هشداردهنده در لایپزیک شرکت کردند. در برلین 6000 اعتصاب کننده حضور داشتند و هزاران نفر در شهرهای دیگر نیز کار خود را متوقف کردند. این اعتصاب هشداردهنده با تظاهرات در برلین، هامبورگ، لایپزیک و کارلسروهه حمایت شد.

“دورین سیبرنیک”، عضو هیئت مدیره GEW در لایپزیگ گفت: اگر کارفرمایان اکنون بیدار نشوند و حقوق همکاران خود در بخش دولتی را به طور شایسته و منصفانه پرداخت کنند، کمبود کارگران ماهر همچنان بدتر خواهد شد. کار کارکنان مؤسسات آموزشی ضروری است . در عین حال، آنها از کمبود شدید کارگران ماهر رنج می برند. مایک فینرن، رئیس GEW گفت: تورم نیز آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

با توجه به بررسی “نظارت کشور برای سیستم های آموزشی دوران کودکی” بنیاد برتلزمان، کمبود کارگران ماهر به ویژه در مهدکودک ها قابل توجه است. بر این اساس، با وجود حق قانونی مهدکودک، کمبود حدود 430 هزار مهدکودک در سراسر کشور وجود دارد.

در کریسمس شرایط ناخوشایندی را ایجاد کند

اتحادیه ها خواهان 10.5 درصد حقوق بیشتر برای حدود 1.1 میلیون کارمند بخش دولتی در سراسر کشور هستند، اما حداقل 500 یورو بیشتر در ماه. علاوه بر این، اتحادیه‌ها می‌خواهند یک قرارداد جمعی برای همه کارکنان دانشجو وجود داشته باشد. دوره تعرفه باید دوازده ماه باشد. انجمن چانه زنی دسته جمعی کشورهای آلمان (TdL) در دور دوم مذاکرات در ابتدای نوامبر پیشنهادی ارائه نکرد. دور سوم مذاکرات هفتم و هشتم دسامبر در پوتسدام برگزار خواهد شد.

چندی پیش اتحادیه وردی آلمان از برگزاری اعتصاب‌های گسترده در بخش خدمات عمومی به دلیل بی نتیجه ماندن مذاکرات با کارفرمایان برای افزایش دستمزدها خبر داد که می تواند حتی در کریسمس هم شرایط ناخوشایندی را ایجاد کند. اخیرا اتحادیه لوکوتیو رانان در آلمان اعتصاب هایی را در شهرهای مختلف آلمان در اعتراض به دستمزدها به راه انداختند که منجر به لغو حرکت بسیاری از قطارها و هرج و مرج شد.

چند روز پیش همچنین کارکنان دولت در خدمات اجتماعی و آموزشی که مدتهاست از کمبود کارکنان، کار بیش از حد و شرایط نامطمئن کاری شکایت دارند اعتصاب و اعتراضات گسترده ای را در برخی ایالات آلمان برگزار کردند.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا