اخبار اقتصادی

آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی اعلام شد

مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین گفت: مهلت انجام تغییرات اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مودیان تا پایان فروردین ماه است و مودیان کار را به روزهای پایانی محول نکنند.

به گزارش سرویس اخبار اقتصادی در لحظه، سید محمود موسوی‌صانع گفت: در راستای اجرای ماده ۳ قانون تسهیل تکالیف مودیان برای اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، تا پایان سال ۱۴۰۳ صورتحساب هایی که در سامانه مودیان صادر نشده، قابل قبول خواهد بود.

وی ادامه داد: طی این مدت سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان در پایان هر دوره، نسبت به تهیه اظهارنامه برای مودیان خود اقدام کند. مودی نیز یک ماه پس از پایان هر دوره فرصت دارد تا با ثبت خرید و فروش هایی که صورتحساب آنها در سامانه صادر نشده، اظهارنامه ارسال شده توسط سازمان را تکمیل و از طریق سامانه مودیان به سازمان بازگردانند.

وی اعلام کرد: صورتحساب های الکترونیکی با رعایت ماده ۹ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تایید بوده و قابل رسیدگی نیست. سازمان امور مالیاتی هم براساس صورتحساب های صادر شده در سامانه مودیان نسبت به تهیه اظهارنامه دوره مالیاتی زمستان سال ۱۴۰۲ اقدام نموده. اظهارنامه یاد شده از طریق سامانه های tp.tax.gov.ir یا my.tax.gov.ir در نیمه اول فروردین ماه سال جاری در دسترس مودیان قرار گرفته است.

درخواست از مودیان

موسوی یادآور شد: از مودیان درخواست داریم تا ارسال اظهارنامه های خود را به روزهای پایانی موکول نکنند. تا ما نیز بتوانیم حداکثر سه روز پیش از پایان موعد مقرر پذیرای اظهارنامه های مستند شده توسط مودیان باشیم.

وی توضیح داد: این اولین دوره ای است که اظهارنامه مالیاتی توسط سامانه ارسال و دریافت می شود. با وجود اینکه مدیریت و پشتیبانی ۲۴ ساعته از سامانه انجام می شود و حتی در عید نوروز هم همکاران ما به صورت کشیک از این سامانه پشتیبانی می کردند، اما باز هم ممکن است اتفاقی بیفتد و سامانه دچار قطعی شود یا بستر دیتا در ساعات پایانی با مشکل مواجه شود.

موسوی صانع ضمن اشاره به اعمال تغییرات قانون ارزش افزوده در سامانه مودیان، تشریح کرد: مجلس شورای اسلامی امسال برابر قانون بودجه ای را مصوب کرد که برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و صندوق فولاد از سال جاری یک درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه شود.

محل تامین حقوق بازنشستگان

وی به اینکه این یک درصد از محل تامین متناسب سازی حقوق بازنشستگان خواهد بود، اشاره نمود. او تاکید کرد: به ‌موجب قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری به میزان یک واحد درصد (از ۹ به ۱۰ درصد) افزایش یافته است.

موسوی صانع درباره اظهارنامه های موجود در سامانه مودیان، اظهار کرد: اظهارنامه به صورت پیش فرض توسط سامانه مودیان تنظیم شده. مشمولان بایستی به سامانه مراجعه کنند و قسمت هایی را هم که نیاز به تغییر دارد را تا پایان ماه برای ما مستند کنند.

وی توضیح داد: در واقع اداره کل امور مالیاتی اظهار نامه ها را برای مشمولان خود ارسال کرده و آنان نیز بایستی تغییرات لازم را تا پایان فروردین اعمال کنند و سپس آن را به ما عودت دهند.

حسابرسی سازمان امور مالیاتی

موسوی صانع افزود: قسمت هایی از اظهارنامه که توسط مودیان تغییر پیدا می کند، محل حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور خواهد بود، اگر اظهارنامه‌ای را سامانه مودیان پیشنهاد داد و همان توسط مودی مستند شد دیگر حسابرسی در آن خصوص متصور نخواهیم بود.

وی در خصوص اقلامی که در حوزه خرید خارج از سامانه تغییر داده می شود نیز توضیح داد: باید اطلاعات آن خرید را نیز در سامانه درج و ویرایش کنند. اگر این ویرایش به صورت دستی انجام شود این قسمت توسط سازمان مالیاتی حسابرسی خواهد شد.

موسوی صانع خاطرنشان کرد: سایر مودیان که فعلا مشمول سامانه مودیان نشده اند، اما مشمول ارزش افروده هستند نیز مانند سابق می‌توانند در سامانه ارزش افزوده اظهارنامه خود را ارسال کنند و تابع مقررات همان سازمان هستند.

ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا