اخبار سیاسی

سیگنال منفی؛ توافق هسته‌ای دورتر شد

در گزارش محرمانه آژانس اتمی بار دیگر تاکید شده که در خصوص دو موضوع نصب مجدد تجهیزات نظارتی و پاسخ‌های تهران در خصوص منشا ذرات اورانیوم ، پیشرفت‌های مورد نظر حاصل نشده است.

به گزارش در لحظه، در این گزارش آمده بر اساس تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد، (نزدیک به درجه تسلیحاتی برای سه بمب اتمی) در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش محرمانه که خبرگزاری رویترز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده میزان ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌سازی شده ایران نسبت به آخرین گزارش آژانس در ماه سپتامبر از ۶.۷ کیلوگرم به ۱۲۸.۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

این میزان بیش از سه برابر تقریبا ۴۲ کیلوگرمی است که طبق تعریف آژانس، در صورت غنی‌سازی بیشتر، از نظر تئوری برای ساخت یک بمب اتمی کفایت می‌کند.

در گزارش آژانس همچنین بار دیگر تاکید شده که در خصوص دو موضوع نصب مجدد تجهیزات نظارتی و پاسخ‌های تهران در خصوص منشا ذرات اورانیوم، پیشرفت‌های مورد نظر حاصل نشده است.

میزان غیر قانونی اورانیوم غنی شده ایران

این دومین بار متوالی است که گزارش‌های سه ماهه آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید هیچ پیشرفتی در هیچ یک از این دو موضوع حاصل نشده است.

خبرگزاری فرانسه هم که این گزارش را رویت کرده گزارش داده که میزان اورانیوم غنی‌سازی شده ایران، به بیشتر از ۲۲ برابرمیزان مجاز در برجام رسیده است.

از زمان خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی تعهدات خود در برجام را به صورت تدریجی کاهش داده و در حال حاضر تقریبا دیگر هیچ‌یک از محدودیت‌های توافق شده در برجام سال ۲۰۱۵ از سوی جمهوری اسلامی رعایت نمی‌شود.

از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن تلاش‌ها و مذاکراتی میان دو طرف برای احیای برجام صورت گرفته که این گفتگوها به جایی نرسیده است.

در حال حاضر ماه‌هاست که هیچ مذاکره‌ای برای احیای برجام صورت نمی‌گیرد و تلاش‌های کشورهای میانجی برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های ایران به آمریکا و اروپا برای حصول توافق بی‌نتیجه بوده است.

شرق

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا