علم و دانش

هوای گرم آفریقا باعث تغییر الگوی بارش در ایران و غرب آسیا شده است

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور گفت: با وجود اینکه میانگین بارش مهر ماه کشور ۱۲.۳ درصد بیشتر از نرمال بود اما حاکمیت هوای گرم در شمال آفریقا و تشکیل الگوی پایدار در شرق اروپا تا خاورمیانه مانع توسعه و تقویت سامانه‌های بارشی در ایران و غرب آسیا شد.

به گزارش در لحظه، احد وظیفه اظهارکرد: حاکمیت هوای گرم در شمال آفریقا و تشکیل الگوی پایدار در شرق اروپا تا خاورمیانه، مانع توسعه و تقویت سامانه‌های بارشی در ایران و غرب آسیا شد. این امر سبب کاهش ابرناکی و بارش کمتر از نرمال و دمای بیشتر از نرمال در آبان ماه جاری در برخی استان‌های کشور شد. به همین علت در غالب استان‌های غربی و مرکز کشور میزان بارش دریافتی آبان ماه کمتر از نرمال بود و تاکنون در میانگین کل کشور بی‌هنجاری بارش به منفی ۳۲ درصد کمتر از نرمال رسیده است.

وی ادامه داد: با وجود این شرایط در همین بازه زمانی، بارش‌های برخی استان‌ها مانند خراسان شمالی، گلستان، مازندران، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان بیش از نرمال بوده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور افزود: از اواخر این هفته شاهد نفوذ سامانه بارشی در نوار غرب و جنوب غرب کشور خواهیم بود. علاوه بر این بر اساس الگوهای پیش‌بینی، سامانه بارشی دیگری در هفته پایانی آبان تا اوایل آذر ماه با گذر از آسمان کشور سبب بارش‌های موثر در اغلب نقاط کشور به‌خصوص در مناطق حاشیه و ارتفاعات زاگرس می‌شود.

وظیفه در پایان تصریح کرد: در این‌صورت بی‌هنجاری منفی بارش تا حد زیادی تعدیل می‌شود و با احتمال قابل ملاحظه میزان بارش تا انتهای آذرماه آتی در محدوده ۱۵ درصد بیش از نرمال قرار خواهد گرفت و بی‌هنجاری دمایی همچنان در محدوده بیش از نرمال بر اساس میانگین بلندمدت خواهد بود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا