اخبار اقتصادی

اعلام آتش بس بر روی نرخ ارز و سکه تاثیر دارد؟

صبح امروز رسانه‌ها از آتش بس در نوار غزه خبر دادند که این اتفاق ممکن است بر روی نوسانات نرخ ارز و سکه در اولین روز آذر ماه اثر بگذارد.

به گزارش در لحظه، دیروز سکه‌بازان شاهد افزایش قیمت سکه امامی بودند. هر قطعه سکه امامی که روز دوشنبه از سطح ۲۸ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۶۵۰ هزار توان ریزش کرده بود در معاملات نقدی روز سه‌شنبه اندکی جان گرفت و با رشد ۱۰۰ هزارتومانی به ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید.

از نگاه فعالان اقتصادی دو دلیل اصلی رشد سکه ناشی از رشد قیمت جهانی و نوسان صعودی قیمت دلار بود. آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار طلا روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه شاهد جهش معنادار قیمت طلا بود. این اتفاق در حالی بود که سرمایه‌گذاران طلای جهانی منتظر آخرین نشست فدرال رزرو برای دریافت نشانه‌هایی در مورد چشم‌انداز نرخ بهره هستند. اونس طلا روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه به بالاترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته رسید که به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا و کاهش بازدهی خزانه‌داری است.

در چند روز اخیر یک پیش‌بینی از قیمت انس طلای جهانی در بازار دست‌به‌دست می‌شد که در آن گفته شده بود باتوجه‌به اینکه صندوق اسپایدر هفته قبل خریدار بوده احتمال افزایش بیشتر است.

این فلز گران‌بهای جهانی دیروز دوباره سقف ۲ هزار دلار را شکست و تا ۲ هزارو ۶ دلار بالا رفت. روز دوشنبه قیمت طلای جهانی با ۱۹۷۷ دلار به کار خود پایان داده بود.

قیمت سکه نوسان خاصی را ثبت نکرد

همچنین طبق ادعای معامله‌گران قیمت دلار تهران که تا کف کانال ۵۰ هزار تومان پایین آمده بود در شروع معاملات نقدی سه‌شنبه ۳۰ آبان تا ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان پیشروی کرد که در مقایسه با روز گذشته تقریباً ۴۰۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد. اما با فرارسیدن ساعات میانی بازار نرخ این ارز از مرز قیمت ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان فاصله گرفت و بر روی ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفت.

آنطور که معامله‌گران مدعی هستند در معاملات پشت‌خطی سه‌شنبه شب، قیمت سکه نوسان خاصی را ثبت نکرد و رنج بوده است.

تکنیکال کارها می‌گویند در شرایط کنونی سکه مرز ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد، این مرز برای سکه‌بازان مهم است و اگر سکه نتواند به بالای آن برگردد احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود.

البته صبح امروز رسانه‌ها از آتش بس در نوار غزه خبر دادند که این اتفاق ممکن است بر روی نوسانات نرخ ارز و سکه در اولین روز آذر ماه اثر بگذارد.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا